Fortsæt til indhold

“Man skal virkelig ville det”

At deltage i en musical giver de unge skuespillere en ekstra presset hverdag, men det må ikke gå ud over skolegangen

Kultur og byliv
Arkiv

Det kræver sin pige og dreng at være med i Kulturhus Trommens ungdomsmusical ‘Trold kan tæmmes'.
Vejen mod premieren 13. maj 2015 byder på cirka 100 prøvedage med sang, drama og dans på programmet, og selv om skuespillerne ikke skal i aktion til hver eneste prøve, stiller deltagelse i musicalen store krav til de unges evne til at planlægge en travl hverdag.
De fleste har skole, gymnasium eller studie at passe ved siden af, og den knappe tid får nogle aspiranter til at fravælge musicalen, hvis ikke de er tilfreds med den rolle, de får tildelt.
Den reaktion forstår instruktør Bina Hjorth udmærket.
“Hvis ikke de synes, at de får nok ud af det personligt, er de ikke interesserede i at bruge så meget tid på det. Det er helt ok. Jeg vil jo helst have skuespillere, der vil kæmpe for det, og som ‘committer' sig ét hundrede procent, for der er pres på fra mange sider. For eksempel er man jo omgivet af andre unge, der synes, at de skulle have haft rollen i stedet. Man skal virkelig ville det,” siger Bina Hjorth.

Tager tid

En af dem, der virkelig vil det, er 17-årige Ida Vedel Dyrkjær. Hun bor i Hørsholm, men går i 1.g på dramalinjen på Sankt Annæ Gymnasium i Valby. Hun var også med i ‘Fame' for to år siden, da hun gik i 9. klasse.
“Jeg vil faktisk gerne være skuespiller. Jeg ved ikke, om jeg vågner op om tre år og ikke vil det alligevel, så jeg tager den gymnasiale uddannelse. Så har jeg muligheden for at vælge noget andet, hvis det er,” fortæller hun:
“Det tager mig en time at komme frem og tilbage fra skole, så på prøvedage er der ikke tid til andet end musical. Man vænner sig til at lave nogle af lektierne på forskud og bruge dobbelt så lang tid på lektier nogle dage. Mine forældre ved udmærket godt, at jeg gerne vil være skuespiller, så hvis de endelig skulle løfte pegefingeren, kunne de lige så vel sige, at jeg skal huske at øve mine replikker til musicalen.”

Ida Vedel Dyrkjær og de øvrige musical-aspiranter har afsluttet rækken af auditions.

Skolen er vigtig

Bina Hjorth understreger, at det er vigtigt, at de unge musicaldeltagere ikke nedprioriterer deres skolegang:
“Det er meget vigtigt, at de sørger for at passe deres skole. Derfor taler jeg med dem om, at de er nødt til at planlægge deres tid og være disciplinerede. Når vi har en prøvedag, hvor de i lange perioder måske ikke er på scenen, går de på biblioteket inde ved siden af og laver lektier,” forklarer Bina Hjorth:
“Heldigvis har vi gode erfaringer med, at de ofte scorer høje karakterer, når de kommer til eksamen. Jeg tror blandt andet, at det er, fordi de har lært at administrere deres tid, være effektive, og, at musicalen har givet dem selvtillid, så de præsterer lige så overbevisende til eksamen. Jeg tror også, at mange forældre kræver af deres børn, at musicalen ikke må gå ud over skolen, og selv om de unge så har ekstra travlt, går det ikke ud over skolen, tværtimod.”