Fortsæt til indhold

Ros til biograferne

Kultur og byliv
Erling Baastrup

Favrskov har to biografer: Fotorama i Hammel og Hadsten Bio.
Begge er foreningsstyrede. Fotorama benytter sig af ca. 60 frivillige og har ikke lønnet personale. I 2013 havde Fotorama 17.600 biografgæster.
I Hadsten Bio varetages driften i dag af ca. 90 frivillige. I 2013 havde Hadsten Bio 15.000 biografgæster.
Ingen af biograferne modtager årlige kommunale tilskud. Derimod har Hadsten Bio en gammel gæld, der afvikles med 60.000 kr. om året til kommunen.
Men det hele kører åbenbart planmæssigt.

Den kommunale vurdering lyder:
”Hadsten Bio og Fotorama Hammel er begge velfungerende lokalbiografer, der udgør et vigtigt bidrag til Hadsten og Hammels kulturliv og byidentitet. Biograferne hviler økonomisk i sig selv og klarer sig godt på trods af konkurrence fra store biografkomplekser i bl.a. Aarhus og Randers, hvilket særligt skyldes den store frivillige indsats, der ydes i begge biografer.”