Byvandring mellem dragoner og daglejere
Hør den højspændte fortælling om optrukne fronter, optøjer og bitter kamp i Randers.
I de turbulente år efter 1. Verdenskrig væltede den ene økonomiske krise efter den anden ind over Europa. Imens den russiske krig buldrede videre i øst, raslede revolutionære med sablerne i vest. Også i Danmark var fronterne trukket op, og som led i en national konflikt udkæmpede den lokale arbejderbevægelse i Randers en månedlang konflikt i kølvandet på både vold og optøjer.
Arbejdsgiverne krævede den nyligt tilkæmpede 8-timers arbejdsdag sløjfet. De ville også have en 15 procents lønnedgang, og i foråret 1922 måtte alle landets arbejdsmænd blive hjemme i en storlockout. Alle havne og al godstransport stod stille.
»Konflikten havde da allerede varet i månedsvis, og i landets andre byer, blandt andet i Kolding og Horsens, var skruebrækkeri tæt på at optrappe den langvarige konflikt. Men det blev i Randers, at krudttønden endelig blev antændt,« fortæller Viktor Bjerg Bondesen.
På en byvandring den 16. maj dykkes der ned i beretningen om 28 højspændte dage, hvor arbejdere, politifolk, soldater og skruebrækkere udkæmpede et slag, der lagde Randers øde og havnen i kaos.
Opgøret begyndte, da en gruppe kontorarbejdere den 17. marts 1922 overtog arbejdet på havnen i Randers. Stemningen blandt byens lediggængere blev hurtigt oppisket, og rygtet gik som løbeild gennem byens arbejderkvarterer: »Der arbejder skruebrækkere på havnen!«
Hurtigt samlede en truende folkemængde sig foran de nu nervøse, arbejdende kontorfolk, og politi og dragoner blev tilkaldt. Urolighederne brød for alvor løs, og et kæmpe slagsmål buldrede over havnen. Tusindvis af vrede, lockoutede arbejdere kylede sten og kulstumper mod en stålsat politistyrke og et bevæbnet dragonregiment.
Byvandringen går rundt i en del af Randers, der siden de voldelige stridigheder her i foråret 1922 har gennemgået massive forandringer. Historien om generalstrejken er udgangspunktet for turen, der går rundt på havnen, omkring Hadsundbanens gamle stationsbygninger og nær de store pakhuse, der dengang var krigsskueplads.
Billetter til byvandringen kan købes på museumoj.dk.