Grusomhed og håb fra Utøya i unges billeder
Onsdag var der fernisering på udstillingen "Tro, håb og afmagt" på Albertslund Rådhus
"Det er svært at forholde sig til den grusomhed, der fandt sted i Utøya, og jeg tror, at vi alle blev dybt berørt og slået af meningsløsheden og afmagten", sagde Albertslund borgmester Steen Christiansen, da han talte ved ferniseringen på udstillingen "Tro, håb og afmagt" på Albertslund Rådhus.
Eleverne fra 7., 8. og 9. klasser fra Herstedøster og Herstedvester skole har hver tilbragt tre dage på Billedskolen på Egelundsvej og skabt malerier og figurer med baggrund i den voldsomme oplevelse på Utøya i 2011.
Alle eleverne var onsdag samlet på rådhuset for at se deres billeder på væggene, og Steen Christiansen roste udstillingen:
"Det er store temaer, der er på spil. Nogle grundlæggende følelser i den menneskelige tilværelse, der bevæger os alle. Emnet for udstillingen er svært – den forfærdelige og brutale massakre på Utøya i Norge - det er en tragedie, der næsten ikke er til at begribe, og som har påvirket os alle", sagde borgmesteren og fortsatte:
"På Billedskolen har I unge brugt Nordahl Griegs ”Til ungdommen” og Pia Tafdrups 'Syv kjoler for synligheden'. Digtene er blevet gennemgået i klassen. Det er flot, at I har kunnet arbejde med det! I har gjort det virkelig godt. I har leveret en stor indsats – kastet jer ud i projektet, formet ler, blandet farver, og fundet jeres eget, personlige udtryk for afmagten, troen og håbet. I er gået ind i følelserne, ind i afmagten fra Utøya og har talt om, arbejdet med og mærket på, hvad det har gjort ved jer. Det er tydeligt, når jeg kigger rundt, at I har arbejdet meget seriøst med emnet – udtrykt jer i sorg og glæde. Det er flot! Virkelig flot arbejde. Det vil jeg gerne rose jer for".
Projektet har fået støtte fra Albertslund Kommune, Statens Kunstråd og den lokale virksomhed HRH og kan ses på rådhuset indtil 27. februar
brie