Fortsæt til indhold

Prisvindende forfatter besøger Bogby

Kultur og byliv
ah

Bogby Ebeltoft inviterer medlemmer og andre interesserede til forfatteraften på Aoife Kaffebar (tidligere Apelgren) på havnen i Ebeltoft.

Det er Rasmus Theisen, som besøger Bogby. I efteråret fik han en pris for sin debutroman ’Andre hunde’, og netop nu arbejder han på sin næste bog om Molbohistorier. Det oplyser Bogby i en pressemeddelelse.

Han er født i 1995 og opvokset på Mols i en familie, hvor fiskeri har fyldt meget. Efter skoletiden flyttede han som 21-årig til Vestgrønland, hvor han under sit ti måneder lange ophold boede i forskellige bygder og arbejdede som ufaglært.

Under tiden i Grønland oplevede han hos sig selv en modvilje mod at være sådan en dansker, der rejser til Grønland og skriver om sine oplevelser, men han måtte alligevel overgive sig, skrive sig gennem sin modvilje og gøre den til en central del af sin debutroman ”Andre hunde” fra 2021. Rasmus Theisen er siden vendt tilbage til Mols, hvor han er bosat i dag, og netop dette barndommens landskab vil han gerne forløse litterært i sine kommende molbohistorier, der udkommer i august 2023.

Rasmus Theisen har bidraget til en antologi om Kolindsund på Djursland, ’Fremtidsturist guide’ (2022), han spiller i orkestret Geo Pjäserna, og i 2022 modtog han Bodil og Jørgen Munch-Christensens debutantpris for ’Andre hunde’.

Senere på sommeren afholder Bogby i øvrigt sit traditionelle Skt. Hans arrangement, 23. juni kl. 16. Her vælges efterårets forfatter til BogBys ’store navn’, og det er muligt at finde en gratis bog til ferien, nyde bogsnak og et glas vin, samt høre årets Skt. Hans tale. Arrangementet afholdes foran BogBys lokale og tilmelding ikke nødvendig.

BogBy holder åbent mandag, torsdag, fredag og lørdag kl. 11 - 14 fra 1. juli til 31. juli.