Fortsæt til indhold

Hvor skal Anbæk bevæge sig henad?

Når man fylder 50 år, skal man stoppe op og se bagud og fremad

Kultur og byliv
Erling Baastrup

Når Anbæk Borgerforening fejrer 50 års jubilæum i slutningen af august, er der flere spændende tiltag, som ikke alle jubilæer kan byde på.

Og jubilæet giver jo anledning til at se bagud og fremad.

Et af tiltagene foregår lørdag 29. august om formiddagen i festteltet i Anbæk.

En workshop arbejder under titlen: ”Anbæk tilbage på sporet”.
Den retter sig både mod tidligere, nuværende og måske kommende beboere i Anbæk.

Føle tilhørsforhold

Borgerforeningen, der har fået assistance af den tidligere Anbæk-borger Bent Bahnsen, formulerer nogle af formålene således:
”Vi skal skabe social sammenhængskraft og engagement mellem beboerne for at ”føle” et tilhørsforhold til byen.”
Workshoppen skal bruge fortid og nutid til at finde ud af hvilke ingredienser, man sammen skal putte i gryden for at få en god landsby i fremtiden.

Borgerforeningen forventer, at der kommer mindst én beboer fra hver husstand for at analysere: ”Hvilke fysiske kvaliteter og værdier betyder noget for den daglige trivsel? Hvad er vi, når vi er allerbedst?”

Bal med levende band

Herefter skulle gerne komme bud på, hvordan det realiseres. Der bliver plads til debat og opsamling af værdierne. Visuelt kommer disse til at fremtræde på plancher, der kan ses ved aftenens jubilæumsfest.

”Denne fest starter kl. 18 og varer til den lyse morgen,” fortæller foreningsformand Ina Larsen. Hun glæder sig ”helt vildt”, selv om det bliver et slid for bestyrelsens syv medlemmer. Der bliver buffet, og dans til levende musik: Acoustic Heaven Band.

Forventningen til antal deltagere er stor. “Vi skal op over de 130.Der skulle jo gerne komme mange tidligere Anbæk-borgere og være med,” lyder de optimistiske toner fra Ina Larsen.