Fortsæt til indhold

Stentøj og bare damer

To kunstnere åbner galleridørene og haverne og viser stentøj og bare damer

Kultur og byliv
Kian Johansen

I Vellev og Hvorslev har de noget særligt som ikke alle bysamfund er så rige på, nemlig to kunstnere der fylder deres boliger med kunst, både egne og andres til fryd for især dem selv.
Hvert år åbner de galleridørene og lader publikum spise madpakken i haven og visere deres kunst frem.
Irene Søgaard fra Hvorslevgaard viser sin raku-kunst frem. Det er en speciel brændemåde, der giver keramik i mange former.
“Jeg er også begyndt at brænde stentøj op til 1260 grader, der kan bruges udendørs, for eksempel flydesten til bassiner. Jeg blev inspireret af en kunstner der brændte stenkunst og lod dem flyde i strandkanten,” fortæller Irene Søgaard.
I denne tid laver hun også mange ugler der hænger i træerne, og så blev hun fanget ind af den finske komponist Schubert, da hun besøgte Finland, så nu laver hun også orgelpiber i raku.
Det er langt over tiende gang at hun åbner sin kæmpehave og sine mange rum med keramik under Åbne Atelierdøre fra 21. til 23. august.

De udfordrende former

Ruth Horn fra Vellev er med for sjette gang og hun nyder at åbne galleriet og haven for gæster.
Hun laver figurativ kunst og lader sig ikke sådan styre. Og dog.
Penslen laver mørke malerier på en regnvejrsdag og lyse billeder når solen skinner.
“Det er lidt underligt, for det er især yngre par der køber mine lidt udfordrende værker,” siger Ruth Horn, der viser et rødt maleri frem af en kvindeskikkelse med en stor barm.
Ved siden af ses kvindeskikkelser i mørke nuancer, men uden udfordrende former.
En kæmperulle i hårdt pap står i stuen. Den skal sendes til Pinedale i Wyoming i USA.
Et af hendes malerier er nemlig solgt til en fremtrædende kvindelig amerikansk advokat, der har set hendes malerier gennem en veninde.

Ruth Horn og Irene Søgaard i førstnævntes have i Vellev. De udstiller begge under Åbne Atelierdøre 21. til 23. august. Foto Kian Johansen