Fortsæt til indhold

Kunsten flytter til Søften

”Kunst på Godset” bliver til ”Kunst i Hallen”. Fra Kollerup til Søften Kultur og Idrætscenter.

Kultur og byliv
Erling Baastrup

Det bliver det kommende Søften Kultur- og Idrætscenter, der med Præstemarkhallen kommer til at danne rammen om årets store kunstudstilling i Favrskov Kommune. Det bliver i weekenden 29.-30. august
Lions Club Hinnerup har lavet en aftale med det kommende nye Søften Kultur- og Idrætscenter, Kunstudvalget for Favrskov Kommune og Kulturelt Samvirke.

Formandens forslag

Allerede på Kulturelt Samvirkes repræsentantskabsmøde i slutningen af februar opfordrede formanden i sin beretning, kunstnerne til selv at tage initiativ til en ny udstilling, og med kommunens mange sportshaller som en mulighed.
Det blev i stedet Lions Club Hinnerup, der tog initiativet.

Lions Club Hinnerup leverede også hårdt arbejde og knowhow til udstillingerne på Kollerup Gods, og havde mod på et nyt projekt og altså denne gang i Søften Kultur- og Idrætscenter.

Placeringen af udstillingen i Søften gør den mere tilgængelig, fordi det ikke er nødvendigt med en bil for at besøge udstillingen. Der går busser lige til døren.

Invitationerne er sendt ud til de kunstnere, der er kendte i Kunstudvalgets database, men andre kan melde sig. Sidste tilmelding er 31 maj.