Nyd naturen på to hjul
Vil du ligesom Soroptimisterne være med til at give skolemad til pigeri Burkina Faso?
Søndag den 11. Juni kan du deltage i ”Natur på hjul”, som er lig hygge og naturoplevelser. Soroptimisternes ”Natur på hjul er et cykelløb eller rettere en cykel-/gåtur. Alle kan deltage, hvad enten det er på lille/stor cykel, elcykel, i klapvogn eller trækvogn – eller på gåben.
Start og mål er ved Randers Naturcenter, og der er tre ruter at vælge imellem, som alle følger ruten fra Randers Naturcenter, Regnskoven, Vorup Enge og stien ved Motorvejsbroen. Otte kilometer-ruten går retur til Randers Naturcenter, 14 kilometer-ruten forstætter til Fladbro og retur til Randers Naturcenter, mens 28 kilometer-ruten fra Fladbro fortsætter langs Gudenåstien til Langå, retur til Fladbro og Randers Naturcenter.
Du behøver ikke at lægge dig fast på en rute ved tilmeldingen.
Hygge og naturoplevelser er værdierne for ”Natur på hjul”. Det drejer sig ikke om at komme først, men om at være med. Det giver deltagerne rig mulighed for at nyde den fantastiske natur langs Gudenåen. Stoppe op, tage en pause og se på de forskellige dyr langs ruten.
Overskuddet går ubeskåret til velgørende formål.