Fortsæt til indhold

Kom med bag hækken og se hemmelige haver

Det er muligt at opleve de mest spektakulære og spændende haver nu.

Kultur og byliv
sra

Den bedste inspiration for have-ejere og have-interesserede får man ved at besøge andre haver.

Derfor er der havefestival den anden weekend i juni. Flere hundrede haver i hele landet byder indenfor til havevandring og den unikke oplevelse, som det er at komme indenfor og se, hvad der gemmer sig bag hækken i de normalt så lukkede og private haver.

Margit og Frank Olesen i Mårslet er med og åbner derfor igen i år havelågen for sæsonens første havebesøg. Der er åbent i weekenden 10. og 11. juni fra 10 til 17.

I den spændende og alsidige have kan man se mange forskellige planter og små træer, blandt andet mange forskellige rhododendron samt over 100 forskellige engelske duft- og historiske roser.

Haven er på cirka 1800 kvadratmeter og inddelt i rum, således det hele ikke kan overskues på en gang.

De mange haverum er forbundet med stier af enten græs eller bro- og pigsten og har blandt andet rosenpergola, en lille høj med jernrosenhus, tepavillon, en lille havedam og et lille, engelsk væksthus.

Rundt i haven er der mange små terrasser med siddepladser, hvor man kan sidde og nyde det samt måske få en ide til egen have. På grunden findes en lille antik- og nostalgibutik, og der er ligeledes mulighed for at erhverve sig planter.

Haven findes på Testrupvej 117, 8320 Mårslet (overfor Testrup Højskole).