Vilde Blomsters Dag i Randers
Nordre Fælled i Randers er et af de steder i landet, hvor man kan opleve aktiviteter i forbindelse med Vilde Blomsters Dag søndag 18. juni. Der vil være særlige aktiviteter for børn kl. 13-15.30, hvor der bliver udflugter til det lokale vildnis. Man mødes ved huset Myretuen på Nordre Fælled.
Aktiviteten starter med en kort gåtur i området, hvor mindre børn også kan være med. Der bliver tid til at lave blomsterkranse og pive i græsstrå. En planteekspert vil sætte navne på de planter, der vokser i området.
Man kan også lave sit eget lille herbarium (tørrede blomster), male med blomsterblade, lave blomsterkranse og tilberede hyldeblomster dyppet i pandekagedej, der friteres over bål.
Vilde Blomsters Dag på Nordre Fælled er arrangeret af Randers Natur og Ungdom. Man behøver ikke tilmelde sig på forhånd. Arrangementet er tilrettelagt for børnefamilier, men alle er velkomne.