Fortsæt til indhold

Egnsfesten klar i Thorsø

Fyraftensdart, fyraftensbajere og festfyrværkeri er nogle af fest-ingredienserne, når Thorsø fester igennem

Kultur og byliv
Erling Baastrup

Traditionen tro afholder Thorsø Tungelund-IF Egnsfest i Thorsø i Kr. Himmelfarts-dagene.
Festen skydes i gang fredag inden Kr. Himmelfartsdag med cola- og ungdomsbal i Tungelund aktivitetscenter med musik fra DJ Kim Birk.
Onsdag på pladsen ved Thorsø Pavillon begynder selve Egnsfesten med Bankospil i Pavillonen .

Rent trylleri

Selve Kr. Himmelfartsdag skydes festlighederne i gang med kondibingo, og klokken 10.00 åbner pladsen, og aktiviteterne starter. Bl.a. er der store hoppeborge, sæbekasserally, besøg af spejderne, gymnastik opvisning og en fed parkourbane, man kan prøve kræfter med.

Fyraftensbajer på Hitkontoret

Som noget nyt i år kommer tryllekunster Steen Pagani torsdag klokken 11.00 og tryller for børnene.
I løbet af hele dagen er der musik i teltet, kolde fadøl og højt humør på programmet.
Fredag er der i år også som noget ny hoppeborge til børnene fredag, og klokken 16.00 åbner teltet med fyraftensdart og tilbud på fyraftensøl.
Fredag aften spiller Hitkontoret, og klokken 23.00 er der festfyrværkeri sponsoreret af Color Power.