Sportsuge i Havndal med mange aktiviteter
Tirsdag 25. juli slog Havndal-Udbyneder IF dørene op til Sportsuge på Havndal Stadion for 34. gang, og aktiviteterne fortsætter frem til lørdag 29. juli. Hver dag er der hoppeborg for børnene.
Onsdag er der blandt andet græsvolley og en cykeltur for hele familien, der starter fra stadion, på programmet. Torsdag kan man deltage i gade- og firmafodbold, eller man kan forsøge at blive Havndal-mester i søm.
Fredag er der old boys-stævne, og om aftenen bliver der tændt for en vandglidebane, og man kan købe en stadionplatte fra grillen.
Lørdag er der finaler i græsvolley og gadefodbold, og for børnene er der et stort show med ’Gråskæg’. Om aftenen bliver der tændt op i grillen, og man kan enten medbringe sin egen mad eller bestille en grillpakke. Det hele slutter i teltet, hvor DJ Blue Power spiller op til fest.