Musik og fest foran Tante Olga
Lang 1. lørdag på pladsen foran Tante Olga i Randers Festuge.
Fra først på eftermiddagen til midnat bydes der 12. august - den første lørdag i Randers Festuge - på levende musik fra scenen foran Tante Olga.
Det er den lokale akustiske trio Loud/Åssi, som starter og sørger for en rolig og stemningsfuld eftermiddag med kendte og iørefaldende contry og rocksange samt egne sange.
One Love Marley Band forsætter og sender musikalske milde salte havbriser, vuggende vibrationer lige som bølgeskvulp mod en sandstrand, og varmen fra reggaens rytme indfanger hele pladsen, så man må overgive sig til dans og samhørighed. De 13 erfarne og dygtige musikere bibringer en særlig stemning med overbevisende, autentiske fortolkninger af Bob Marley and the Wailers sange, som f.eks. I Shoot The Sheriff og No Woman No Cry.
Kings of Rock
Aftenen afsluttes med Kings Of Rock, der ikke bare kommer ud over scenekanten; de springer bogstavelig talt ud over scenekanten og skaber én stor rockfest sammen med publikum.
»De væltede pladsen sidste år og det gør de igen i år med de fedeste numre fra blandt andet Guns’N’Roses, U2, D.A.D, AC/DC, Aerosmith m.fl.,« fortæller Leif Bressum fra Tante Olga i pressemeddelelsen, der fortsætter:
»Der gratis adgang, entreen er betalt af vore sponsorer, det skal alle være taknemmelige for. Mad og drikkevarer må ikke medbringes - køb og salg på pladsen,« pointerer Leif Bressum videre.
Pladsens udformning og arrangementernes afvikling er efter et par års forsøg nu helt på plads. Hele ugen præsenteres der udelukkende bands, der skaber fest i samhør med publikum, hver med deres signaturer og covermusic.
Vorup FB hjælper til på pladsen og Tante Olga hjælper økonomisk til foreningsarrangementer/oplevelser – du støtter også, når du køber i barerne.