Fortsæt til indhold

Luftens Helter spredte Disney-magi over Sherwood

Det rent og skært nødvendige på festivalens sidste og trætteste dag er Luftens Helte. Et band for børn og - måske allermest de barnlige sjæle - til at sætte Smukfests familiesøndag godt i gang.

Kultur og byliv
Emma Sørensen
Følg Smukfest direkte i Uge-Bladets liveblog under hele festivalen i bøgeskoven. Klik her.

Ventetiden til Luftens Helte bruges foran The Hood, hvor Greenman kommer på besøg. Han bevæger sig rundt nede foran scenen med sit løbehjul, blæser i sin fløjte, så folk kan se, at de skal gøre plads, og så driller han børnene.

»Han tog min grønne regnjakke, fordi han også selv var grøn, men jeg hev den tilbage, og så prøvede han at give mig noget andet,« fortæller Maria Julia Østerlig på fem år.

Greenman uddelte krammer foran The Hood. Foto: Mike Madsen

Da Greenman er færdig med at drille børn og voksne, suser han videre i teksten og heldigvis for det, for selvom det måske var sjovt lige i øjeblikket, så var det dejligt, at han tog afsted, så Maria Julia igen kunne hygge med sine chips i ro og mag.

Disney Sjov genoplives i Bøgeskoven

Publikumshøjden syner umiddelbart samme højde, som til Nik og Jay, men enkelte små mennesker på skuldrene vidner om, at folk i dag er mere spredt aldersmæssigt end til Nik og Jays forrygende koncert. De forreste rækker består også hovedsageligt af personer på højde med hegnet. Det her er en børnefest.

Publikum er perfekt til Luftens Helte, der kalder sig selv børn af halvfemserne, hvilket mange forældre på pladsen også må siges at være, og Disney Sjovs temasang lyder fra scenen, bryder jubelen ud.

Mange af orkesterets første numre appelerer også højere grad til forældrene end børnene, der primært danser med, fordi mor og far har en fest, synger og danser, og mindes »gamle« dage med stor gensynsglæde.

Der er ikke meget sniksnak fra det 19-personer store orkester. De lader deres musik og energiske performance tale for sig selv.

Foto: Mike Madsen

Får alle med

»Jeg synes, koncerten var meget god, fordi de er meget musikalske og spiller meget godt!«

Sådan lyder meldingen fra Runar Sonni Sverrisson på 10 år, der var med sin mor, morens kæreste og sin mormor til koncerten med Lugtens Helte. Han og mormoren har for første gang været på festivalen i år, og de vil gerne have alle dagene med.

Luftens Helte har en fest på scenen og stemmer bliver lavet om, så de passer perfekt til de forskellige disneykarakterer. Med lukkede øjne kunne man nemt forestille sig, at Pumba, Elsa, Koda og mange flere havde forladt deres respektive verdner til fordel for et besøg i Bøgeskoven.

Foto: Mike Madsen

Orkesteret, hvor alle får plads

Luftens Helte giver publikum masser af muligheder for at synge med. Særligt Let It Go, Hakuna Matata og Rigtige Mænd får se nye søndags-smuklinge til folde sangstemmerne ud.

Den gode stemning bliver dog brudt noget så voldsomt, da det bliver annonceret, at næste nummer er det sidste. Øv. Måske første gang på Smukfest i år, bliver der faktisk direkte buhet.

Det kan Luftens Helte selvfølgelig ikke have siddende på sig, og de følger op med et langt musikstykke, hvor tværfløjte, violiner, marimba og klaver får plads til et solostykke. Instrumenter, publikum ellers sjældent får fornøjelsen af, viser deres værd, og sender Uge-Bladets udsendte ud på en længerge rejse tilbage til barndommens »Disneyficerede« fantasier om savanner, eventyrlige slotte og farlige jungler.

Foto: Mike Madsen

Familievenlig søndag

Bevæger du dig ind mod festivalpladsen søndag efter de fire første musikdage, vil du møde en modstrøm af trætte festivalgæster, der efter en uge med fest i både sol og regn, vender næsen træt hjem.

»Det er lidt svært at forklare, hvorfor det føles så anderledes i dag, for der er jo stadig mange gæster,« fortæller Runar efter Luftens Helte, inden han drøner videre til næste koncert.

Men noget er nu helt tydeligt anderledes end de andre dage. typen af gæster har nu klapvogne, høreværn og sutter med, og små fødder tøffer ind på festivalpladsen sammen med deres forældre til en udsolgt, familievenlig søndag på smukfest, hvor ansigtsmaling og balloner fylder mere end tømmermænd og shotsglas.

Foto: Mike Madsen
Foto: Mike Madsen
Foto: Mike Madsen
Foto: Mike Madsen
Foto: Mike Madsen