Ny bog sætter fokus på historien i Borup og Enghøj Sogne
Bogen er på mere end 400 sider og indeholder over 700 billeder og illustrationer.
Efter 10 års arbejde er en ny, lokalhistorisk bog klar til at blive udgivet.
Bogen har titlen ”Borup og Enghøj Sogne fra stenalder til nutid” og fortæller lokalhistorien fra det tidligere Borup Sogn, som omfattede landsbyerne Borup, Helsted, Bjergby og Kondrup.
Den har sin oprindelse i 2013 som en plan om at udgive et skrift om Helsted Skole, landsbyen og omegnen, men har efter 10 års arbejde udviklet sig til et omfattende værk.
Tidligere Helsted-dreng og landpostbud Karl A. Johansen blev opfordret til at fremstille skriftet, der altså udviklede sig til en hel bog. Karl Johansen har tidligere været hovedforfatter på en bog om Ølst Sogn.
Undervejs i projektet kom to medforfattere til. Stefan Heilskov-Rousing er forfatter af flere artikler, herunder en fyldig artikel om Helstedgaard. Han har desuden udført et enormt arbejde med at skaffe billedmateriale fra Det Kongelige Bibliotek. Ivan Kondrup står bag afsnittene om landsbyernes 33 gårdes historie samt et generelt afsnit om gårdenes tilknytningsforhold i gammel tid.
Bogen indledes med en beskrivelse af den forhistoriske periode, og herefter et afsnit om sognet med kirken, kirkegården, sognets præster og præstegården og dens forpagtere. For hver af de fire landsbyer er der historier om landsbyskoler, idrætsforeninger, forsamlingshuse, smedjer, hyrder og små erhvervsvirksomheder.
Bogen vil blive præsenteret ved en reception i Borup Forsamlingshus lørdag 11. november.