Fortsæt til indhold

Kunst i børnehøjde: Billedskoler vil ud i børnehaver

Nyt projekt skal styrke pædagogernes erfaring med kunst og fremme børnehavebørns kreativt.

Kultur og byliv

Favrskovs fire billedskoler har modtaget 126.000 kroner fra puljen ’Kulturinitiativer’.

Pengene går til projektet ’Kunst i børnehøjde’, hvor billedskolerne møder Favrskov Kommunes dagtilbud.

Billedskolerne vil ud i kommunes daginstitutioner, dels for at styrke pædagogernes erfaring med materialer og muligheder inde for æstetiske processer, dels »for at fremme børnenes mod, fantasi og lyst til at udtrykke sig kreativt og mestre nogle teknikker indenfor tegning, maleri og skulptur,« lyder det i billedskolernes ansøgning, som fortsætter:

»Vores oplevelser er, at de mindre børn, vi har arbejdet med, får større lyst til at eksperimentere og være nysgerrige overfor kunstneriske oplevelser, når de får mulighed for selv at afprøve forskellige kunstneriske metoder. Vi ser, at de efterhånden bliver mindre selvkritiske og mere stolte af deres arbejde, og at de æstetiske processer skubber til børnenes fantasi og leg.«

Projektet skal tage udgangspunkt i pædagogernes ønsker og spørgsmål, og der er tale om kontinuerlige forløb på otte møder af halvanden time, hvor det er processen og det samskabende, der er i fokus. Flere af billedskolens undervisere har allerede erfaring med både korte og længerevarende forløb med børnehavebørn.

Billedskolernes håb er at kunne gennemføre projektet i to år, før der bliver lavet en endelig evaluering.

Billedskolerne vil allerede nu tage kontakt til daginstitutioner i Kommunen. Til foråret går forløbene så i gang.