Rungklang i Pavillonen
15. december kan du høre tre upcoming bands i Pavillonen.
PavillUNG er Pavillonens nye ungegruppe, der står for at lave arrangementer for et ungt publikum. Første arrangement - med navnet Rungklang - er 15. december, hvor du kan høre tre upcoming bands med tilknytning til Djursland.
Rockbandet Collision medbringer old school grooves med moderne lyd på scenen. Bandets fire medlemmer tager publikum med til en musikalsk oplevelse med rå melodier og spændende lyrik.
Ymer er en trio, der kommer direkte fra Danmarks unge, alternative musikscene. Med lyde, der fylder rummet med energi, rammer de scenen med en karakter, der ikke er set før.
Rottefænger er et ungt, alternativt rockband med rødder på Djursland, der inviterer lytterne ind i deres kryptiske kosmos. Vokalisten Frejs stemme danner den røde tråd mellem bandets mange indflydelser, der spænder fra surf og shoegaze til hård progressiv rock. ”Save Me” er gruppens første selvproducerede single, og den udkommer tidligt i 2024.
Billetter kan købes på pavillonen.dk.