Fortsæt til indhold

Allan Olsen på jubilæumsturné

Fejrer 30-året for udgivelsen af Rygter Fra Randområderne.

Kultur og byliv
gs

I 2024 er det 30 år siden, at Allan Olsen & hans band, Norlan, udgav den dobbelte liveCD, Rygter Fra Randområderne.

Pladen blev indspillet i en ruf. Allan O. havde flyttet sin kuffert til Irland, og kom kun hjem for at spille de seks koncerter, der kom til at danne grundlag for udgivelsen. Selve produktionen stod Jan Vinther, Johs Stærk og Knud Møller for.

Og de gjorde det fortrinligt. Rygter Fra Randområderne blev Grammy-nomineret, og de fleste med forstand på den slags vil sige, at Rygter Fra Randområderne er blandt de bedste og mest helstøbte live-udgivelser i Danmark.

I 2024 samler Allan Olsen et nyt band - et ”nyt” Norlan - og rejser på turné for at genopføre Rygter Fra Randområderne.

Bandet, der er samlet til turnéen, er Rune Kjeldsen, guitar og andre strengeinstrumenter, Mikkel Damgaard, keyboards, Peter Kjøbsted, bas og Mads Andersen, trommer og percussion.

Om sin nye besætning siger Allan Olsen:

»Det bliver sjovt at turnere med et band igen efter seks års pause. Disse fyre kan virkelig spille, det ved jeg jo – og så tror jeg, de er festlige at rejse med. Det sidste er lisså vigtigt for mig...«

Rygter Fra Randområderne indeholder flere Olsen-klassikere end noget andet pladecover. Publikums-favoritter som Mergelgraven, Gajoverden, Vi lå i jo Herning, Rimmerby Strand, Op til Alaska, og mange flere.

Allan Olsen & Nyt Norlan kan opleves i Pavillonen 29. november.

Forsalget er allerede i fuld gang.