Fortsæt til indhold

Festkjoler, nål og tråd: Sørensens Systue er rykket hjem til Nødager

Efter flere flytninger er Sørensens Systue tilbage i Nødager i 2021. Indehaver Anette Sørensen kombinerer systuen med deltidsjob som plejer og har tid til kunderne i løbet af ugen.

Kultur og byliv

Hun syr festkjoler til damer og piger, lægger bukser op, skifter lynlåse og udfører generelle reparationer i større og mindre omfang.

Sørensens Systue har eksisteret siden 2005 med Anette Sørensen, 47, som indehaver og tryllekunstner.

Hun er uddannet beklædningshåndværker og har, helt fra hun var en lille pige, nydt at trylle med nål og tråd.

Anette Sørensen startede som selvstændig med erfaring fra brudekjoleforretning, tøjbutik og teaterverdenen, hvor hun i en periode var skrædder for børneteateret Filuren i Aarhus.

I de første år begyndte hun i det små på hjemmefronten i Nødager, hvilket passede glimrende, da det gav hende mulighed for at være hjemme, mens børnene var små.

Fik vokseværk

I løbet af nogle år begyndte den lille iværksættervirksomhed at få vokseværk. Derfor valgte Anette Sørensen i 2011 at flytte sit grej til et lokale i de dengang nyopførte iværksætterlokaler på Højsletvej i Kolind, som Henrik Greve Nielsen, tidligere indehaver af HN Autocenter, havde fået op at stå.

Beliggenheden på Højsletvej var imidlertid ikke ideel i forhold til kunderne.

Derfor rykkede Sørensens Systue allerede i 2012 til lokaler på Frederiksallé i Rønde, før turen gik videre til større lokaler på Hovedgaden 8 i Rønde i 2015.

Lokaler, der nu huser Pitó. I august 2019 var det atter blevet flyttetid for Sørensens Systue til et nyt lokale på Hovedgaden i Rønde hos Paula Garn, før hun endte med at få en fast base lidt længere nede af Hovedgaden, nummer 61, i lokaler, der ejes af Løgten Invest.

Ringen er sluttet

Efter coronaperioden, som var en hård nød at knække, besluttede Anette Sørensen at flytte tilbage til udgangspunktet, bopælen i Nødager.

Her har hun indrettet sig i et baghus med god plads til at udføre opgaverne, store og små.

»Jeg kombinerer nu Sørensens Systue med en 30 timers stilling som plejer på Søhusparken i Ebeltoft, og da den også omfatter vagter i weekenderne, har jeg god tid i løbet af ugen til at servicere mine kunder i Sørensens Systue,« siger Anette Sørensen.

Dejlig tid

Den Teko-uddannede Anette Sørensen har kun godt at sige om tiden i Rønde, hvor hun også på et tidspunkt havde ansatte, før hun igen valgte at gå selv.

»Perioden med corona var hård for alle med butikker, og jeg oplevede, at særligt tiden efter var svær. Derfor var det rigtigt at rykke hjem til Nødager, hvor det hele begyndte. En beslutning, jeg bestemt ikke har fortrudt,« understreger hun.

I de velkendte omgivelser på Kærbyvej 10 i Nødager holder Anette Sørensen åbent efter aftale. Hun anbefaler nuværende, tidligere og nye kunder at kontakte hende først, før de drager til Nødager - eller følge med på hendes Facebook-profil, hvor hun løbende orienterer om, hvornår hun er aktiv i baghuset.