Fortsæt til indhold

Bliv klogere på kunsthistorie og opera

Syddjurs Folkeuniversitet byder på to forskellige foredragsrækker i foråret.

Kultur og byliv
sra

Der er kunst og opera på programmet på Syddjurs Folkeuniversitet i den kommende tid.

20. februar indledes tre formiddage under overskriften Kunst med fokus på rokokoen, nyklassicismen og præromantikken. Øvrige datoer er 2. og 30. april, skriver Syddjurs Folkeuniversitet i en pressemeddelelse.

Endnu en gang er det den særdeles vidende og medrivende kunsthistoriker Gitte Tandrup, der holder foredragene. Lad dig ikke skræmme af overskrifterne. Gitte Tandrup har en sjælden evne til at vælge de rigtige malerier samt fremhæve de detaljer, der gør maleriet og maleren spændende og eksemplarisk i en større samfundsmæssig og kunsthistorisk sammenhæng. Det er historiefortælling gennem maleriernes ordløse rammer.

27. februar begynder sanger og operaformidler Søren Schelling tre formiddage, hvor musik og opera er fællesnævneren. De to øvrige datoer er 19. marts og 9. april.

Som med kunst retter musikken sig direkte mod vores følelser, og specielt i operaen er det menneskers dybeste følelser, drifter og lidenskaber, der er i spil. En del mennesker har et ambivalent forhold til operaen som genre. De tre formiddage er en god anledning til at få en introduktion til i alt seks operaer, lytte til eksempler fra de smukkeste partier og høre historier om komponisterne og værkerne.

Man kan læse nærmere og tilmelde sig de enkelte arrangementer på syddjurs-folkeuniversitet.dk.