Fortsæt til indhold

Hør om H.C. Andersens store Jyllandsrejse

Foredrag ved cand.mag. Anne Valbjørn Odgaard i Kristrup Højskoleforening.

Kultur og byliv
gs

At rejse er at leve. Det var et mantra for H.C. Andersen. Hans helt store Jyllandsrejse sker i 1859. Da han var flittig dagbogsskriver, kan vi følge ham ret nøjagtigt. Han var i Aarhus, han var i Silkeborg, på Nørre Vosborg, ved Vesterhavet, på Børglum kloster, i Skagen, Aalborg og Randers.

Og på turen fra Randers til Bjerringbro forfatter han Jyllands nationalsang, Jylland mellem tvende have, hvor han giver indtryk fra rejsen, samt priser Jylland og de forandringer, der er ved at ske. Hvilken litteratur udsprang ellers af den store Jyllandsrejse?

Når cand.mag. Anne Valbjørn Odgaard 5. marts holder foredrag, kommer deltagerne på en rejse med Andersen rundt i Jylland midt i 1800-tallet: Et tidsbillede vil blive tegnet, krydret med forfatterens sjove fortællinger, spændende betragtninger og kuriøse anekdoter samt billeder fra tiden, der danner bagtæppe.

Foredraget er arrangeret i samarbejde med Folkeuniversitetet

Højskoleforeningens møder i Kristrup Sognegård. Husk at medbringe frokost, - kaffe/the kan købes.