Vær med når Enghøj Kirke samler ind
Søndag 10. marts går tusindvis af indsamlere på gaden landet over, når Folkekirkens Nødhjælps Sogneindsamling løber af stablen. I år er fokus på klimakatastrofer og krigen i Ukraine og Israel/Gaza.
»Krige og katastrofer fylder mere og mere, og vi mærker det alle sammen, uanset hvor vi bor, og hvem vi er. Man kan nemt føle sig magtesløs og tænke: Hvad kan jeg gøre? Derfor er jeg så glad for, at vi her i Enghøj Sogn kan samle ind og sammen gøre en forskel,« siger Sisse Møller Hellemann, indsamlingsleder i Enghøj Sogn.
Pengene fra årets indsamling går til Folkekirkens Nødhjælps arbejde i verdens mest udsatte lande. I år er der særligt fokus på Gaza og Ukraine. Men blikket er også rettet mod Malawi og Sydsudan, som er hårdt ramt af klimakatastrofer. Situationen i de to lande får meget sjældent medieopmærksom og betegnes ofte som ”de glemte kriser”.
»Det er netop derfor, det er vigtigt, at vi som nødhjælps- og udviklingsorganisation sætter fokus på de udfordringer, som mange af verdens fattigste lande står i,« siger konstitueret generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Jonas Nøddekær.
Du kan også være med. Meld dig som indsamler på nødhjælp.dk.