Fortsæt til indhold

Musikalsk fortælleoplevelse med Vigga Bro

Havmøllekoret giver sammen med to musikere koncert og mellem numrene kan Vigga Bros fantastiske fortælleevne opleves.

Kultur og byliv

Søndag 28. april klokken 15 på Havmøllen kan du opleve et sammenflettende potpourri af fortællinger, musik og korsang, når Havmøllekoret og jazzmusikere giver koncert i samarbejde med skuespiller Vigga Bro.

Koncerten er en kulmination på en to-dages intens Masterclass, som Havmøllekoret og jazzmusikerne har gennemgået med den erfarne skuespiller, som også kan skrive instruktør, dramatiker og historiefortæller på cv’et.

»Hun er en mester i historiefortælling og har koret og musikerne har været så heldige at samarbejde med hende, denne gang for anden gang, og nu ønsker vi at dele processen med lokalbefolkningen med en skøn koncert,« fortæller Rebecca Ryan Thomsen, dirigent for Havmøllekoret.

Havmøllekoret er et dynamisk kor i bevægelse. Siden korets ilddåb i august 2021 har det været igennem en rivende udvikling og står i dag stærkt som et velklingende, flerstemmigt og godt folkekor.

Sangerne er fordelt på fire stemmer, SATB, med en god balance mellem antallet af mandlige og kvindelige sangere.

Korprøverne lægger vægt på fordybelse og grundigt arbejde med sangene, og der bliver arbejdet kreativt med opgaver som improvisation, bevægelse og samarbejde med professionelle musikere.

Eventyrlig forestilling

I 80’erne og 90’erne begyndte Vigga Bro for alvor at arbejde med historiefortælling. Interessen blev vakt med Dario Fos fortællinger og baggrunden havde hun i sin familie-fortælletradition.

Efterhånden kom interessen for fortællingens univers til at fylde mere og mere, og hun er i dag en af vore bedste fortællere og har et stort repertoire af historier fra hele verden.

Hun har i øvrigt forsket i historiefortælling og har skrevet lærebøgerne ’Orkanens Øje’ og ’Magi’.

Sammen med sin mand, bassisten og komponisten Erik Moseholm, har de udviklet en musikalsk fortællemåde kaldet musikfabel, hvor musik og ord væver sig ind i hinanden.

Efter Erik Moseholms død har hun arbejdet videre med at eksperimentere med ord og fortælling sammen med flere musikere.

Det giver hende, i følge Rebecca Ryan Thomsen, nogle helt særlige kompetencer inden for det felt, som måske ingen anden i dagens Danmark besidder, og nu kan hun altså 28. april opleves sammen med Havmøllekoret, Rebecca Ryan Thomsen, Niels Vincentz på saxofon og Anton Søndberg Grøn på bas.

Koncertens program indeholder blandt andet svenske viser, Shakespeare sonater og PH sange.

Ind imellem sangene vil Vigga Bro fortælle og væve historier ind og ud og rundt omkring sangene.

»Det bliver en eventyrlig, musikalsk og nærværende forestilling for folk i alle aldre,« lover Rebecca Ryan Thomsen.