80'er-festen er tilbage, og billetsalget starter nu
Næste år flyttes Hit med 80'erne tilbage til april måned.
En af de helt store fester i Grenaa er 80’er festen med Hit med 80’erne, hvor salen er fyldt med glade, syngende mennesker. Af logistiske lå den i år i januar måned, men til næste år flyttes den tilbage til april, skriver Pavillonen i en pressemeddelelse.
»Forsalget starter 6. juni, og det er en god idé ikke at tøve, da der plejer at være helt udsolgt til showet,« udtaler Jesper Jul fra Pavillonen.
På sætlisten er alle de sange, du kender fra den danske rocks guldalder. Kom indenfor og genopliv de udødelige hits fra Tøsedrengene, Rocazino, RayDeeOhh, Gnags, News, TV2, Dodo & The Dodo’s – fortsæt selv listen.
Hit med 80’erne var for første gang i øvelokalet den sommer, hvor John ”Faxe” Jensen ramte den lige i røven og sendte Danmark afsted mod titlen som europamester i fodbold. 1992 er længe siden. Dengang var orkestret bare en sjov idé. Ingen havde i sin vildeste fantasi forestillet sig, hvad der ventede.
I 2022 var Hit med 80’erne på 30 års jubilæumstur. Den ene udsolgte koncert efter den anden blev det til overalt i Danmark. Stadig med sangene, anekdoterne og minderne fra dengang i 80’erne som bindemiddel, og succesen fortsætter. Den danske sangskat fra det pastelfarvede årti er tilsyneladende helt uden udløbsdato. Faktisk har tendensen de seneste år været, at den danske 80’er-rock er mere populær end nogensinde.
Hit med 80’erne er Annette Søgaard på vokal og kor, Ole Hansen på vokal og kor, Jan Kaspersen på saxofon, akustisk guitar og kor, Brian Bannerholt på guitar, Steffen Hansen på keyboard, Jakob Pagaard på bas og kor samt Kurt Nielsen på trommer.
80’er-festen bliver næste år holdt 26. april.