Fortsæt til indhold

Frokostjazz på Tanten

Kultur og byliv
sra

Lørdag 10. august er der frokostjazz med Kansas City Stompers fra Tante Olgas Scene, skriver Tante Olga i en pressemeddelelse.

Kansas City Stompers er Danmarks ældste, professionelle jazzband med mere end 60 år i det danske jazzliv og mere end 40 albumindspilninger bag sig.

Kansas City Stompers sammensættes af superprofessionelle, danske musikere og solister og er et traditionelt jazz- og New Orleans-band, men spiller også gerne dixieland, swing, mainstream og big band.

Et meget velrenommerede jazzband kendt for deres enestående musikalitet og energiske optrædener. Lady Lynette i den lokale front, Finn Odderskov på sax, Sven Bjergsted på piano, Lasse Lundstrøm på bas, Roger Berg bag trommerne, orkesterleder Niels Abild spiller klarinetten og styrer bandet og begivenhederne.

Tante Olga tilbyder frikadeller og hjemmelavet kartoffelsalat, kaffe og rundstykke med ost, som kan bestilles i forsalg eller købes på pladsen. Man kan også bestille og nyde MacAle’s Brunch Buffet indendørs..

Som ved alle de andre arrangementer fra Tante Olgas Scene i Randers Ugen er der gratis adgang. Tante Olgas sponsorer har betalt entreen.