Fortsæt til indhold

Visuel ekstravaganza: Bypark får nyt farverigt værk

Fannerups visuelle udtryk beriges med Frida Dorcas’ farverige hyldest til dyrelivet og naturens skønhed.

Kultur og byliv

I Fannerup har den 24-årige kunstner Frida Dorcas skabt et nyt, farverigt vægmaleri, ’Fauna Fontaine - Den sidste svane’, der nu pryder Fannerup Bypark. Frida, der er født på Djursland, er vendt tilbage til sit hjemsted for at deltage i udfoldelsen af Fannerups visuelle udtryk under den årlige kunstuge.

Frida Dorcas’ nye vægmaleri, der hylder naturen, pryder nu Fannerup Bypark. Pressefoto

Frida Dorcas værk er et eksplosivt udtryk af farver og symboler, der tilsammen udgør en hyldest til dyrelivet.

Beskuerne opfordres til at bruge deres øjne og fantasi til at udforske de mange hemmeligheder, værket gemmer på. Man kunne antage, at kunstneren ønsker at bevare den skønhed, visdom og mystik, som findes i naturen, gennem sit værk.

Vægmaleriet er skabt som en del af projektet ’Landsbyer i en ny tid’, med støtte fra Norddjurs Kommune og i samarbejde med kunstneren selv.

Det kan opleves i Fannerup Bypark ved Bente og Arne Sørensens ejendom på Gammelvej 7, hvor skilte ved ejendommen viser vej til værket.

Farverige detaljer og gemte symboler præger Frida Dorcas’ kunstværk i Fannerup Bypark. Pressefoto

Kvindeportrætter

Samtidig kan man ved Fannerup Forsamlingshus opleve Alexander Pyndts værk. Pyndt beskriver sin arbejdsmetode som at skabe kunst, der appellerer til så mange mennesker som muligt, med enkle æstetiske elementer som natur og pæne kvindeportrætter. Han lægger vægt på originalitet i sine værker.

Begge værker blev skabt i uge 27, sommeren 2024, i samarbejde med ’Landsbyer i en ny tid’.

Styregruppen bestående af Eigil Kjærgaard og Gunner Thode Nielsen har været med til at støtte og realisere projekterne, som er en del af Norddjurs Kommunes indsats for at fremme kunst og kultur i området.