Fortsæt til indhold

Annika sparker Månen i gang: »I er ikke bitches, I er faktisk meget søde«

Trods solens varme stråler søgte mange ind under teltdugen på Månen for at overvære Tak Rock Talentet Annikas entre på festivalscenen. Ofte er det sådan, at nye talenter må kæmpe ekstra for at lokke publikum til, men ikke Annika.

Kultur og byliv
Emma Sørensen

Da konferencier Adam Duvä Hall træder ind på Månen og spørger: »Har I set hende, vi skal se nu, før?« er det tydeligt at høre, at Annika med sin optræden på Live Camp scenen og sin profil på TikTok allerede nu har en solid lille fanbase.

»Er I sexy?« lyder det herefter fra Katrine Abrahamsen, som en reference til sangerindens nyeste udgivelse, ’Så Længe Jeg Er Sexy’. Til lyden af jubelen fra svaret på Abrahamsens spørgsmål kommer bandet ind og sætter tonen.

Trommeslageren melder klar med et brag, så en enkelt får et chok, der ender i et skrig, hvor resten af smukgæsterne stemmer i, da Annika træder ind på scenen.

En koncert, hvor forsangeren fanger sit publikum ind til fællessang i så voldsom en facon, at en pige undervejs hopper over hegnet ved scenen og får lov at synge et par linjer i et skrigende og ikke særlig ædru toneleje. Heldigvis overtager Annika igen, mens hun smiler og takker alle, der er kommet til koncerten. Til ’Så Længe Jeg er Sexy’ konkurrerer publikum på sangerindens opfordring om, hvem der er den mest sexy bitch.

»Ej, I er ikke bitches, I er faktisk meget søde,« trækker Annika i land, da konkurrencen er sat i gang. Præmien er en t-shirt.

Og da den mest populære sang ifølge Spotify, ’Knuser Hjerter’, starter, smider Annika ørepropperne for at høre, hvordan den lyder gennem tilskuerne.

Den 25 minutter lange koncert flyver afsted. Selvom der bliver råbt efter ekstranummer, er koncerten forbi.

Foto: Inge Lynggaard Hansen
Foto: Inge Lynggaard Hansen
Foto: Inge Lynggaard Hansen
Foto: Inge Lynggaard Hansen
Foto: Inge Lynggaard Hansen
Foto: Inge Lynggaard Hansen