Fortsæt til indhold

Gå i krig med efterårets æbler

Der er hygge og æbler på programmet i efterårsferien på Gammel Estrup.

Kultur og byliv

Der er lagt op til familiehygge, når Gammel Estrup traditionen tro slår dørene op til efterårsferie med æblemosteri, særudstilling og aktiviteter for børn. Igennem hele ferien står museets formidlere klar til at hjælpe med æblemostning og fortælle gode historier om høsttiden i gamle dage.

Det skriver Gammel Estrup i en pressemeddelelse.

For bare 100 år siden var haven en afgørende del af herregårdens husholdning, og det var nødvendigt at være selvforsynende med for eksempel frugt og grønt. Over sommeren havde jord, træer og buske struttet af frugt og grønt, og når efteråret nærmede sig, kom tiden til at sylte, henkoge og stille på glas, så alle kunne få mad i de kolde vintermåneder.

I orangeriet i herregårdshaven kan familien samles om at lave deres helt egen æblemost.

»Vores æblehave består af mere end 200 historiske æblesorter, så der findes et hav af kombinationsmuligheder, der bare venter på at blive smagt,« fortæller museumsinspektør Sara Utvaag.

På den måde kan man skræddersy sin helt egen æblemost. Når æblerne er samlet, skal de hakkes, kværnes og presses.

I forbindelse med efterårsferien kan man opleve en særudstilling, derfortæller om herregårdenes frugthaver og afgrøder samt efterårets høst, og hvordan husjomfruen konserverede og brugte frugterne i herregårdskøkkenet.

»I dag har vi mulighed for at købe frisk frugt og grønt i supermarkederne året rundt. Derfor tænker vi ikke så meget over den nødvendighed, der førhen var for at konservere sommerens afgrøder. For hundrede år siden måtte man sørge for at lave et forråd, ellers havde man ikke mad til vinterhalvåret. Det er den fortælling, der er udgangspunktet for særudstillingen Alletiders æbler, som man kan se i Orangeriet lige overfor æblemosteriet,« forklarer Sara Utvaag.

Særudstillingen henvender sig særligt til børn og børnefamilier, og der er tilføjet en række legende aktiviteter til fortællingen. Man kan blandt andet lege pode-mester og dele sin egen mening om, hvad der kendetegner de lækreste æbler, man kan købe syltevarer lavet af grøntsager fra Gammel Estrups have, og de alleryngste gæster kan lege i det lille køkken.

Førhen var herregårdene selvforsynende, og råvarerne blev høstet og bragt til Herregårdskøkkenet, hvor de blev tilberedt. I hele efterårsferien kan manmøde husjomfru og køkkenpiger, der sælger kaffe og hjemmebagt kage fra brændekomfuret, og hvis man er heldig, kan man følge arbejdet med at sylte og tilberede havens frugt og grøntsager, og købe et glas gammeldags syltevarer med hjem.