Ugens udvalgte: Karismatisk dansk band stopper
Uden hinanden er vi ingenting
Snart banker julen på døren, og Aarhus Teater byder den velkommen med juleeventyret ’Pagten’, der handler om 12-årige Malte og skovnissen Lyda, som skal finde den forsvundne pagt, Grundtvig og Lydas mor, Saia, lavede for længe siden. Teatrets opsætning er baseret på Maya Ilsøes julekalender af samme navn, der blev vist på DR i 2009. Den var enormt populær hos både tv-seere og senere teatergængere, da Aarhus Teater skabte ’Pagten’ som forestilling tilbage i 2019. ’Pagten’ spillede for fulde sale, og nu får den endnu en plads på plakaten som årets familieforestilling.
Tid 9. november til 21. december.
Sted Teatergaden 1, Aarhus C.
Katinka Band takker af
Når Katinka Band går på scenen denne weekend, er det formentlig for sidste gang i Aarhus. I sommer annoncerede bandet, at de ville bryde med hinanden efter turnéen Vi lader bare som om i efteråret. De har samarbejdet om musikken i 12 år og har i den grad sat et aftryk med deres karismatiske lyd, tilstedeværelse og enorme rygsæk med hits.
De spiller på Voxhall fredag, hvor billetterne hurtigt blev afsat. Senere klemte de en ekstrakoncert ind dagen efter i Musikhuset, hvor der i skrivende stund stadig er billetter.
Tid 9. november kl. 20.
Sted Thomas Jensens Allé 2, Aarhus C.
Kræver billet.
Ringenes Herre-maraton
CinemaxX inviterer til en flyder-søndag i de røde sæder, når de fra formiddag til aften ruller ’Eventyret om ringen’, ’De to tårne’ og ’Kongen vender tilbage’ hen over det hvide lærred. Ringenes Herre-trilogien er J. J. R. Tolkiens episke fortælling om ringen, som hobitten Bilbo kommer i besiddelse af. Snart hviler det på Frodo og hans otte følgesvende at destruere den.
Filminstruktør Peter Jackson har klippet to versioner af sit storeslåede filmværk, og CinemaxX har valgt at gå med den lange - den såkaldte ’extended edition’, hvilket vil sige et maraton på godt og vel 12 timer.
Tid 10. november kl. 10, kl. 15 og kl. 20.
Sted M.P. Bruunsgade 25, Aarhus C.
Kræver billet.
Fortidens og fremtidens vilde natur
Hvad er årsagerne til, at så mange dyre-, plante- og svampearter er i massiv tilbagegang, og hvordan kan vi komme de truede arter til undsætning? Vi mennesker er de store skurke her, men også de eneste, der kan gøre noget ved den dystre udvikling.
Aarhus Universitet er i fuld gang med en række naturvidenskabelige foredrag, og det næste på listen finder sted tirsdag aften, hvor tre forskere fra universitetet vil fortælle om årsagerne til den vilde naturs tilbagegang og om mulighederne for at vende udviklingen.
Foredraget ’Fortidens og fremtidens vilde natur’ finder sted på AU og live-streames forskellige steder – på blandt andet biblioteker, i folkehuse og sognegårde. Se listen her: www.ofn.au.dk/sted/
Tid 12. november kl. 19.
Sted Søauditorierne, Bartholins Allé 3, Aarhus C.
Gratis.