Fortsæt til indhold

Skaber liv i gaden: Kreative sjæle viser værkerne frem i pop-up-butik

Frem til 22. december skaber seks kunstnere liv i Adelgade.

Kultur og byliv

Man kan hurtigt konstatere, at der igen er liv i det lyse lokale i Adelgade 102a, hvis man går en tur i gaden.

På den anden side af vinduerne er væggene pyntet med malerier af lokale kunstnere, ligesom der også er enkelte skulpturer. Det er seks lokale kunstnere fra Værkstedsgalleriet i Vestergade 16c, der for en stund holder til i Adelgade 102a.

Frem til 22. december er der pop-up-butik.

Og målet med udstillingen er klar:

»Ideen er at skabe liv og varme i gågaden og samtidig vise vores billeder frem,« siger Marina Guldbrandt, der er en af de seks udstillende kunstnere.

Marina Guldbrandt er det nyeste medlem hos Værkstedsgalleriet, der i øjeblikket tæller Marina Guldbrant, Jan Skaar Jacobsen, Birte Spiertz, Birgit Lanng, Karin Bach og René Fuhlendorff. Et fællesskab i Vestergade, hvor lokale kunstnere mødes og maler, udveksler erfaringer og hjælper hinanden til at gøre værkerne endnu bedre.

»Vi kalder os malerne nede fra Værkstedsgalleriet. Vi har fået lov til at komme ud. Vi er kravlet ud af hulen og viser frem i lokaler på Strøget,« lyder det med et smil fra Rene Fuhlendorff, der også sætter et par ord på fællesskabet.

»Det fantastiske ved samarbejdet er, at selvom vi er så forskellige som mennesker og kunstnere, hjælper vi hinanden med at trække hinanden ud af hjørnet. Det er fantastisk,« siger René Fuhlendorff.

De seks kunstnerne lover malerier og skulpturer for enhver smag. Der er kunst lige fra landskabsmaleri fra lokalområdet, akvareller, fantasifulde dyr og harlekinsmennesker til pastelmalerier og portrætter. Kunstnerne bag udstillingen har mange års erfaring med kunst og maleri.

Som det første i det lyse lokale, møder man den mangeårige kunstner Birgit Lanngs udvalgte malerier og skulpturer.

»Min mor var billedhugger og maler, så jeg har det hjemmefra,« fortæller Birgit Lanng, der oprindeligt er uddannet indretningsarkitekt.

Med tiden begyndte hun dog at savne kunstnen, hvorefter hun begyndte på malerafdelingen på Aarhus Kunstakademi. Siden er det blevet til flere kurser og mange malerier og skulpturer.

»Jeg tager typisk billeder, suger indtryk og stemning til mig, når jeg er ude i naturen - og så tager jeg hjem og maler bagefter,« siger Birgit Lanng, der nyder at være kreativ i sit eget private værksted.

Det var også der, hun malede sit portræt af borgmester Frands Fischer (S), som han fik overrakt i pop-up-butikken lørdag.

Borgmester Frands Fischer fik sit portræt i pop-up-butikken lørdag. Privatfoto.

»Det er også meget hyggeligt at komme herned, hvor der er andre til stede også.«

En af de andre kunstnerkolleger, hun mødes med i Værkstedsgalleriet er den mangeårige kunstner René Fuhlendorff.

»Jeg har lavet omkring 4000 malerier og udstillet mange steder i Danmark og udlandet,« siger René Fuhlendorff, mens han kigger på sine udvalgte værker på den hvide væg.

Han elsker at eksperimentere.

»Jeg kan godt lide at gå ud på isen, hvor isen er lidt tynd - tage kampen op med billedet og se, om det kan lykkes. Nogle gange lykkes det. Jeg har lavet sådan en ny teknik med noget spraymaling. De første, jeg lavede blev meget sterile - og så er kunsten at få noget af min malerteknik ind i det.«

René Fuhlendorff. Foto: Katrine Friis Pedersen

Siden 2017 har kunstnen fået al opmærksomheden.

»Siden 2017 har jeg ikke lavet andet end at male og spise. Det er blevet hele mit liv. Når jeg går nogle ture, lægger det, jeg oplever, sig i mig. Engang imellem er jeg nødt til at køre hjem, fordi der kommer så mange indtryk. Så kører jeg hjem til Tebstrup og laver en kop kaffe. Jeg maler mest i Værkstedsgalleriet 16C men også hjemme i Tebstrup,« fortæller René Fuhlendorff.

Marina Guldbrandts malerier befinder sig en smule længere inde i lokalet. Hendes værker bærer tydeligt præg af, at hun elsker at være i naturen.

»Jekseldalen er mit atelier. Jeg går ud af hoveddøren, og så sidder jeg uden for og maler. Jeg fokuserer meget ofte på, at jeg skal i dybden. Jeg skal undersøge, hvad der er der inde bagved. Jeg prøver også at bruge naturen som symbolik,« fortæller Marina Guldbrant.

Hun har malet siden hun var 10 år, hvor hun fik sine første oliefarver. Alligevel er hun den nyeste kunstner i Værkstedsgalleriet, og hun nyder allerede at være en del af fællesskabet.

Det samme gør Jan Skaar Jacobsen, som har en del flere år i branchen bag sig.

»Jeg har mange rejser bag mig. Jeg er for eksempel kommet på Færøerne nogle gange, hvor jeg så sidder ude og laver nogle skitser med farver og sådan noget, og så sidder jeg hjemme og arbejder med det bagefter,« fortæller Jan Skaar Jacobsen, der også har værker fra Livø og Fjellerup.

Nogle gange har den erfarne kunstner også suppleret med fotos, hvis der har været specielle farver i landskabet.

Længere inde i lokalet finder man Karin Bachs værker.

»Jeg er abstrakt og meget farveglad - og så er jeg også vild med at lave portrætter. Jeg var lærer i Skanderborg i mange år, hvor jeg også havde de kreative fag,« lyder det fra Karin Bach, der sætter et par ekstra ord på sin stil.

»Jeg er ikke struktureret maler. Hvis jeg har taget nogle billeder, jeg bruger når jeg er hjemme, kan jeg godt finde på at plastre lærredet til med farverne på billedet, og så putte for eksempel objektet på bagefter.«

Karin Bach. Foto: Katrine Friis Pedersen.

Den sidste kunstner var ude at rejse, da Din Avis Skanderborg besøgte pop-up-butikken, men Birte Spiertz’ kolleger beskriver hende som en meget tålmodig kunstner, der virkelig går i detaljen med sit arbejde. Lige for tiden arbejder Birte Spiertz meget med fugle, det forurenede vand og en særlig teknik.

Særligt naturen og det forurende vand optager kunstneren lige nu, fortæller de andre kunstnere.

En kunst at lære

De seks kunstnere maler med vidt forskellige teknikker, men det er alligevel meget givende at være en del af fællesskabet i Værkstedsgalleriet.

»Hvis du forestiller dig at spille bold op ad væggen, så er det jo meget sjovere at sparke den over til nogle andre. Hvordan modtager man nu den. Så kommer man også til at udvikle sig,« lyder det fra Rene Fuhlendorff.

»Det er også en kunst at lære at samarbejde. Hvis nogen kommer hen til en, skal man lige finde ud af, hvordan man tager imod det,« supplerer Birgit Lanng.

Mens ustillingen kun er en pop-up butik, der slutter 22. december er fællesskabet i Værkstedsgalleriet længerevarende, og de seks kunstnere håber at gøre endnu mere i at skabe liv i ellers tomme butikslokaler.