10 ting at lære: Bliv klogere på verdenshistoriens største dræber
Historieprofessor Poul Duedahl holder foredrag om historiske epidemier.
Historieprofessor Poul Duedahl kommer til Kristrup Højskoleforening den 21. januar og fortæller om historiske epidemier og hvad man kan lære af dem.
Det er sygdomme og ikke krige, der uden sammenligning udgør verdenshistoriens største dræbere, og frygten for epidemier er ældgammel.
Det oplyser Kristrup Højskoleforening.
Adskillige gange har epidemier ændret historiens gang og været afgørende for, om imperier bestod eller bukkede under, ligesom de har givet nye muligheder for de overlevende.
Foredraget bygger på bogen ’Den fjerde rytter – 10.000 års epidemihistorie’, skrevet i samarbejde med museumsinspektør Jeanette Varberg fra Nationalmuseet. Bogen beretter om de første epidemier blandt de tidligste stenalderbønder og frem til corona-pandemien, der ramte hele verdens befolkning.
Foreningens møder foregår klokken 10.30-13.30 hver anden tirsdag i Kristrup Sognegård. Husk madpakke til frokosten – kaffe og te kan købes. Gangbesværede, der bor i Kristrup Sogn, kan benytte kirkebil.