Fortsæt til indhold

Lille og idyllisk landsbys forbindelse til berygtet barnemorder

Trine Dyrholm gestalter Danmarks måske mest berygtede seriemorder Dagmar Overby på det store lærred 'Pigen med nålen'. Dagmar Overby boede kort i Skarresø før sine forbrydelser.

Kultur og byliv

Landsbyen Skarresø, tæt på Kolind, ånder normalt fred og idyl. Mindre kendt er det, at landsbyen har en forbindelse til en af Danmarks mest berygtede seriemordere.

Ifølge lokalhistoriker con amore, Knud Jensen, der har boet i Skarresø i mange år og er kendt for sin omfattende viden om lokalhistorien, boede Dagmar Overby i landsbyen i en periode på 8 til 10 måneder omkring 1909-1910. Opholdet har Knud Jensen tidligere fået bekræftet af Mogens Rerup, et forhenværende bysbarn.

Mogens Rerup har delt sin viden om Dagmar Overbys ophold i Skarresø med Knud Jensen gennem en mailkorrespondance, som sidste år også blev delt med nærværende avis.

Dagmar Overby blev senere efter opholdet i Skarresø kendt som en af Danmarks mest berygtede seriemordere, efter hun dræbte mindst ni spædbørn mellem 1913 og 1920.

Hendes forbrydelser førte til en af de mest omtalte retssager i dansk historie og resulterede i en dødsdom, som senere blev omstødt til livsvarigt fængsel.

Hendes grusomme handlinger satte fokus på plejebørns og enlige mødres vanskelige og udsatte position og førte til en ændring af lovgivningen om plejebørn i 1923.

To af Danmark store skuespillere, Trine Dyrholm og Vic Carmen Sonne, får masser af roser for deres samspil i 'Pigen med nålen'. Foto: Lukasz Bak

Filmpremiere i Hornslet

Dagmar Overbys historie kan nu ses som spillefilm i de danske biografer i ’Pigen med nålen’ instrueret af Magnus von Horn.

Filmen følger den unge fabriksarbejder Karoline, spillet af Vic Carmen Sonne, som kommer i kontakt med Dagmar Overby, spillet af Trine Dyrholm, og opdager den chokerende sandhed om hendes handlinger.

Filmen har premiere den 24. januar i Kom-Bi Hornslet og har allerede modtaget stor opmærksomhed, herunder en nominering til en Golden Globe og en shortlistning til en Oscar for bedste fremmedsprogede film.

Ludfattig familie

Dagmar Overbys far, Søren Julius August Overby, var født i Skarresø. Det forklarer sikkert, hvorfor hun boede der en kort tid. De få måneder i Skarresø er en mindre kendt del af hendes liv, men den giver et indblik i hendes omflakkende tilværelse, før hendes forbrydelser blev afsløret.

Dagmar Overbys far var indsidder. Det betyder, at han var tjenestekarl uden fast arbejde ved landbruget og boede til leje hos en gårdmand. Familien levede i stor fattigdom.

Dagmar Overby havde flere søskende:

  • En ældre bror, August, født i 1881, som døde kort efter fødslen.
  • En ældre søster, Margrete Lucie, født i 1883.
  • En anden ældre søster, Emilie, født i 1885.

Meget flov

Hendes farfar, Knud Christian Overby, og farmor, Hanne Overby, boede også i Skarresø

Hendes mor, Ane Marie Petrine Kristiansdatter Johnsen, kom fra nabobyen Ebdrup. Dagmar Overby blev hjemmedøbt den 17. juni 1887 og senere båret til dåben i Vedslet Kirke, 15 kilometer nordøst for Horsens, den 11. december 1887.

Mogens Rerup fortalte til Knud Jensen, at hans mor først nævnte Dagmar Overbys ophold i Skarresø et par år før hun døde, og at hun syntes, det var enormt flovt.

Dagmar Overby er gået over i historien som Englemagersken og Menneskedyret fra Enghavevej.

Hun blev godt nok dømt for at have myrdet ni spædbørn i perioden 1913-1920. I forhør tilstod hun 16 børnemord, men i landsretten blev der kun ført bevis for ni drab.

Dagmar Overby døde den 6. maj 1929.

Dagmar Overby boede også i Randers og Aarhus.