Fortsæt til indhold

I Tilst gør de noget helt nyt på kirkegården om natten

På kirkegården i Tilst tænder de påskelys for alle de døde og tilbringer natten i kirken.

Kultur og byliv

»Jeg har ikke hørt om andre, der fejrer påsken i folkekirken på denne måde,« siger sognepræsten Lars Lindgrav Sörensen fra Tilst.

Han taler om kirkens arrangement om natten mellem påskelørdag og påskesøndag.

Efter seks-syv år med midnatsgudstjeneste i påsken, skal der ske noget nyt. For netop denne højtid er folkekirkens absolut vigtigste, hvis man spørger præsterne.

»Du kan ikke finde en præst i dette land, der ikke vil ønske sig mere spot på påsken,« forklarer Lars Lindgrav Sörensen.

Selvom der er allerflest gæster i kirkerne til jul, kan den højtid slet ikke måle sig med påsken i teologisk forstand. Julen fejrer Jesus’ fødselsdag, og det begyndte man først på 300 år efter, at påsken blev til. Det gjorde den, da Jesus genopstod fra de døde natten mellem påskelørdag og søndag, hvor hans grav viste sig tom. Dermed blev kristendommen til.

»Mange kirker har i en årrække inviteret til påskemiddag. I dag sidder tusindvis af gæster og spiser lam ved smukt pyntede langborde i flotte kirkerum. Hos os i Tilst holder vi dog middagen i sognegården af pladsmangel i kirken. Det er også populært,« siger præsten.

Han har fået de første tilmeldinger fra nogle, der gerne vil være med til at sætte lys.

De senere års midnatsgudstjenester har været en ret stor succes. Deltagerne har båret lys ud fra kirken til kirkegården, mens de har sunget og præstens kollega har spillet harmonika. Ude på kirkegården har de læst opstandelsesbudskabet.

»Denne gang vil vi gerne sætte lys på alle de grave, der er i brug. Det er cirka 515, så jeg håber, at der er nogle, der gerne vil være med. Vi har via mail spurgt de pårørende, om de har noget imod det. Man kan sagtens blive fri, hvis ikke man ønsker, at fremmede sætter lys på en grav,« siger Lars Lindgrav Sörensen.

Efter ceremonien på kirkegården, kan man overnatte i kirken og spise morgenmad sammen i sakristiet. Det er også muligt at deltage i søndagens gudstjeneste kl. 10. Og det hele er ganske gratis.

I Jeusalem går man i optog og til genopstandelses-gudstjenester. På Perspladsen i Rom får man pavens velsignelse, men i Tilst går man på kirkegården om ndatten og sover i kirken. Arkivfoto

Årets største fest

Det er ikke kun i Tilst men i hele verden, at påsken anses for at være årets største højtid og noget, man fejrer.

I Jerusalem kan man gå i et af de utallige optog fra Getsemane Have langs smertens vej til Golgata, hvor Jesus blev korsfæstet. Der er midnatsmesser og påskedag er der mange genopstandelsesgudstjenester.

På Peterspladsen lytter tusinder og atter tusinder til pavens påskebudskab og får den særlige påskevelsignelse.

I New York fylder den påskegule Easter Parade mere i gaderne end gudstjenesterne. 49. til 57. gade bliver spærret og det ypperste af amerikansk opfindsomhed vises i et optog.

Vågenat med lystænding foregår i Tilst lørdag 19. april kl. 23.30 - søndag 20. april kl. 10.00.