Fortsæt til indhold

Johns to koner og to børn kender ikke hinanden, men mødes på nettet

Farce og forviklinger skal få Åbyhøj og omegn til at more sig.

Kultur og byliv
sra

Det er en bedrift i sig selv at have været gift med to koner samtidigt i 18 år. Men når man så også har fået et barn med hver kone, og når netop de to børn mødes på nettet og aftaler at mødes, så begynder der for alvor at være potentiale for forviklinger og sved på panden.

”Fanget i nettet” er en farce i allerhøjeste gear, der i marts og april kan opleves på Aabyhøj Amatør Teater. Det fortæller teatret i en pressemeddelelse.

Den midaldrende John er gift med Barbara, med hvem han har sønnen Gavin. Samtidig er han også gift med Mary, som han har datteren Vicki med.

Men hvad gør man, når ens to børn, der ikke har kendskab til hinanden, mødes på internettet og planlægger at date? John får brug for at gøre alt, hvad der står i hans magt, for at ingen skal opdage hans mangeårige dobbeltliv.

John og Mary har desuden Stanley boende, som er deres logerende gennem mere end 18 år. Stakkels Stanley, som ellers var på vej på ferie med sin senile far, bliver selvfølgelig rodet ind i hele herligheden. Der er lagt op til store forviklinger og højt humør i bedste Ray Cooney-stil.

Forestillingen har premiere lørdag 15. marts og spiller 11 gange i marts og april på Aabyhøj Amatør Teater.