Skulpturpark får nyt liv med penge fra Statens Kunstfond
Den lokale kunstner Pia Græsbøll skal udføre det første kunstværk på den "genoplivede" Krakamarken.
Med bevillingen fra Statens Kunstfond kommer der nu for alvor skred i genetableringen af naturskulpturparken Krakamarken, Brusgårdsvej 25 syd for Randers.
Statens Kunstfond har netop bevilget 111.204 kroner fra puljen ”Kunst i det offentlige rum”, således at det ene af de to skitseprojekter, som SK bevilgede 60.000 kr. til i 2024, kan realiseres.
Det skriver Foreningen Krakamarken i en pressemeddelelse.
Den lokale billedkunstner, Pia Græsbølls, værk ”Lyttekroppe til Krakamarken” bliver opført af klinemasse: Ler, strå og hestemøg. Gennem rørenes organiske huller kan man lytte til jordens kalden. Værket består af tre kroppe, og den største er fem meter høj.
Foreningen Krakamarken har generalforsamling på Den Skandinaviske Designhøjskole, Brusgårdsvej 25 søndag 27. april kl. 14, hvor Pia Græsbøll vil præsentere sit kommende værk, og hvor deltagerne inviteres på en vandring på Krakmarken til stedet, hvor værket skal opføres.
Alle er velkomne til generalforsamlingen, hvor man i øvrigt også kan melde sig ind i støtteforeningen.
”Lyttekroppe” er det første værk i den nye Krakamarks tid, der bliver til med støtte/finansiering konkret til et nyt værk. Foreningen Krakamarken blev stiftet i 2022 med det formål at genrejse og udvikle Danmarks første naturskulpturpark, og den blev genindviet i november 2022.
Det andet skiteseprojekt, Foreningen Krakamarken har modtaget støtte til fra Statens Kunstfond realiseres i løbet af 2025.
Krakamarken er åben for publikum fra solopgang til solnedgang, og der er gratis adgang.