Nu er køen kridtet: Har åbnet ny poolbar midt i Aarhus – et stenkast fra konkurrenten
Kælder Bar åbnede i starten af april 140 meter fra poolhallen Sharks: »Vi håber da på, at det her bliver et sted, hvor folk tænker: ”Vi går lige derhen først”,« siger Lars Mehl, medejer af ny aarhusiansk poolbar.
Har man været inde i Aarhus midtby en fredag eller lørdag aften og pludselig tænkt, at man lige skulle sætte kollegaerne eller kammeraterne på plads i et spil pool, så har mange nok også tænkt, at det var ensbetydende med en tur forbi Telefontorvet, hvor poolhallen Sharks har holdt til over Busgaden siden 1993.
Men dukker man uanmeldt op uden at have booket et af stedets 24 borde i god tid, så er det ikke unormalt, at man så må nøjes med en tur på poolhallens venteliste og håbe, at nogle af dem, der ellers har planlagt en tid omkring de grønne duge, ikke dukker op.
Der er med andre ord rift om poolbordene i det centrale Aarhus, og det har de poolglade kompagnoner Lars Mehl og Jakob Olesen godt luret.
For i starten af april, lige inden påske, åbnede de dørene til Kælder Bar – en helt ny poolbar med fem poolborde, fire automatiske dartbaner, bordfodbold og sport i fjernsynet.
Adressen er for enden af Fiskergade tværs over for Magasin, og i det man næsten kan kalde se-afstand til Sharks – blot 140 meter væk.
»Det er jo klart, at det er vores forventning, at det overskud af kunder, der er de andre steder, kan vi også nyde godt af. Men vi håber da på, at det her bliver et sted, hvor folk tænker: ”Vi går lige derhen først”. Også fordi vi selv synes – og det er jo en personlig holdning – at barmiljøet her er lidt hyggeligere, og måske lidt mere indbydende til at blive siddende og hænge ud, efter man er færdig med at spille,« siger Lars Mehl, medejer af Kælder Bar.
Forvandlet natklub
Lars Mehl ved også lidt om at drive barer og des lignende.
Tilbage i begyndelsen af 1990’erne var han med til at starte Bowl N’ Fun-kæden, og senere kastede han sig over restauranter og barer i både det københavnske og aarhusianske.
»Jeg har gennem tiden nærmest haft alle lokaler her i byen,« siger han og griner.
I dag driver han sammen med makkeren Jakob Olesen cocktailbaren Madam Cuba i Fiskergyde og Bitter Bar ved Åboulevarden i det centrale Aarhus, og så drev de også sammen den hedengangne natklub U-bahn, der holdt til i lokalerne, hvor de nu altså har åbnet Kælder Bar – lokaler der tidligere også har været lager.
»Vi syntes, det var et fedt spot for en natklub – og vi havde også en anden partner med dengang, og han var meget natkluborienteret. Men samtidig med at vi åbnede for to år siden, ramte krisen os hårdt med rentestigninger og det ene og det andet – og det her var for et ældre publikum, og det var sgu lidt svært at få skubbet ordentligt i gang,« siger Lars Mehl.
Senere forsøgte de at forvandle natklubben til selskabslokale.
»Men vi synes, der var for meget arbejde i det. For at få selskabslokalet til at køre krævede det meget kommunikation frem og tilbage, og vi har også andre ting at se til. Så vi besluttede egentlig, at vi hellere ville lave noget, som vi selv gad. Og det har egentlig altid været vores motto, at vi helst skal lave noget, som vi selv også har lyst til at frekventere,« siger Lars Mehl, der ikke lægger skjul på, at han er glad for at spille pool.
»Det er sjovt og hyggeligt at spille pool og dart – og gå ud og få nogle øl med vennerne. Noget, som rækker udover at sætte sig ned og bare drikke. For det synes jeg ikke er særlig interessant, og det har jeg også en fornemmelse af, er det, som folk vil nu – folk vil gerne aktiveres,« siger han.
Det her har jo en meget længere levetid, for kunderne kommer både eftermiddag, aften, weekend og hverdagLars Mehl, medejer af Kælder Bar.
Holdt sent åbent
Ifølge Lars Mehl har vores gå-i-byen kultur også ændret sig de senere år.
»Jeg kan gennem mine egne døtre se, at de går jo ikke ud, ligesom vi andre gjorde i gamle dage, hvor vi bare skulle ud og give den gas. Den gå-i-byen-kultur har altså ændret sig virkelig meget de seneste par år. Gennem corona kom der lige en opblomstring, og så døde det meget hurtigt hen igen – vi fandt lige pludselig ud af, at det der med at komme tidligt hjem og være friske dagen efter, var måske egentlig meget fedt – og den har folk taget lidt til sig igen,« siger han.
Ifølge Lars Mehl vil vi i dag i højere grad gerne lidt tidligere ud og finde noget, vi kan gå og hygge os omkring, og så lidt tidligere hjem igen.
»Det er jo også derfor, at en natklub, som det her tidligere var, er svær at drive, for folk er ude af byen kl. 3 om natten, og det er jo der, du før i tiden også tjente pengene – og når folk først kommer kl. 1 og går igen kl. 3, så er det svært at tjene penge på i hvert fald,« siger han.
Der ser Lars Mehl bedre muligheder for, at den nystartede poolbar kan være et langtidsholdbart foretagende. Den seneste weekend var da også en bekræftelse af det, da poolbaren kunne holde åbent frem til kl. 02.15.
»Det her har jo en meget længere levetid, for kunderne kommer både eftermiddag, aften, weekend og hverdag. Vi har åbent syv dage om ugen, og det her rammer også noget, hvor vi ikke skal forny os hele tiden, som man eksempelvis skal med en natklub,« siger Lars Mehl.
»Og så tror jeg egentlig, vi har ramt det meget godt med, at folk synes, at det er et hyggeligt sted at hænge ud, måske slå nogle søm i sømblokken eller bare sidde og rafle. Vi har også allerede nogle, der er begyndt at komme fast hernede og se fodboldkampe her – så vi synes, at det virker til, at konceptet rammer meget godt.«