Fortsæt til indhold

Efter tre afslag: Omega Skate Klub vil bygge egen hal i stål men mangler hjælp til at søge penge

Siden februar har Omega Skate Klub holdt til i midlertidige lokaler i en maskinhal. Hallen er god til begyndere, men de gode skatere søger væk for at få større udfordringer. Derfor vil klubben bygge sin egen store hal. Men de mangler hjælp til at skaffe pengene

Kultur og byliv

Er man en dygtig skater, som har trænet i mange år for både at lave lækre tricks og få stor højde på sine hop, er det forstyrrende, at man pludselig oplever at ramme mod loftet, når man laver sine tricks.

Sådan har mange af de bedste skatere i Omega Skate Klub nok tænkt, da de trådte ind i den midlertidige hal, der siden februar 2024 har lagt gulv og ramper til både skateboards og løbehjul. I hvert fald er medlemstallet i klubben halveret, siden den flyttede fra den gamle hal, der havde plads til både begyndere og eliten.

Mens den gamle hal strakte sig over 2.000 m2, har skaterne kun 5-600 m2 at boltre sig på i den nuværende hal, der egentlig er en maskinhal.

Vi tror på, det lykkes. Men det er forkert at sige, at vi ikke har en plan B. Det her er nemlig vores plan B.
Mette Bundgaard, bestyrelsesmedlem

Derfor har det også hele tiden været meningen, at Omega Skate Klub skulle finde et nyt sted til deres medlemmer. Men efter at have søgt og fået afslag hos Salling Fondene tre gange, tager klubben nu en anden strategi i brug.

»Vi sidder netop nu og indhenter tilbud på en billigere stålhal. Og så er det meningen, at vi vil søge om mindre beløb flere steder,« fortæller bestyrelsesmedlem Mette Bundgaard.

Men der er bare et ret væsentligt problem.

»Vi sidder fem mand i bestyrelsen, som ikke ved noget om at søge de her midler. Derfor søger vi frivillige, der har erfaring med crowdfunding, facebookindsamling, byggesager og den slags,” siger hun.

Det er plan B

Indtil videre har Omega Skate Klub en aftale med kommunen om, at den må bruge maskinhallen som skatepark indtil 2027, men Mette Bundgaard mener, at det vil give god mening at have en større hal inden den tid.

»Vi ser, at mange kører til Brande og Kolind for at skate. De mangler simpelthen et sted heromkring. I Søften har vi et stort opland, og derfor vil vi gerne kunne have en lækker hal til områdets mange skatere,« siger hun og afslører, at klubben fortsat drømmer stort:

»Vi vil gerne tiltrække de store konkurrencer som for eksempel DM. Det kunne vi, da vi havde den store hal, og det vil vi gerne igen.«

På spørgsmålet om, hvad der sker, hvis dette projekt ikke lykkes, falder svaret prompte:

»Vi tror på, det lykkes. Men det er forkert at sige, at vi ikke har en plan B. Det her er nemlig vores plan B,« lyder det fra Mette Bundgaard.