Fortsæt til indhold

Sommeren på Randers Bibliotek bliver hyggelig og kreativ

Der er aktiviteter for hele familien og særlige arrangementer for bedsteforældre og børnebørn.

Kultur og byliv
sra

Sommeren byder på et væld af forskellige sommerferieaktiviteter og skønne oplevelser for børn og deres familier på Hovedbiblioteket i Randers centrum, skriver biblioteket i en pressemeddelelse.

Alle hverdage i skolernes sommerferie er der aktiviteter for børnefamilier. I feriens første tre uger byder mandag på digitalt sjov, tirsdag til torsdag står i kreativitetens tegn, og fredag er reserveret til et bredt udvalg af sjove brætspil.

I uge 30 og 31 kan man slippe fantasien løs med kassevis af Lego og bygge alt fra en sej robot til et romantisk slot. I uge 32 gentages programmet fra første halvdel af ferien.

»Sommerferien giver mulighed for at komme helt ned i gear og fordybe sig i selskab med dem, man holder af. Vi sætter en ære i at skabe et rum, hvor man kan være sammen omkring hyggelige, sjove og måske lærerige aktiviteter, hvor alle kan være med,« siger Sanne Andersen, der er koordinator for teamet Børn og Unge på Randers Bibliotek, i pressemeddelelsen.

Alle hverdagsaktiviteter er gratis og kræver ikke tilmelding.

Biblioteket spoler også tiden tilbage til dengang, hvor der ikke fandtes iPads, og hvor end ikke fjernsynet var fast inventar i det gennemsnitlige danske hjem. Samværet mellem børn og bedsteforældre er i centrum, når Randers Bibliotek inviterer til strikkeworkshop, gamle lege og naturaktiviteter Fladbro Skov i juli og august.

Der er begrænset antal pladser til naturarrangementer, strikkedag og gamle lege. Du kan tilmelde sig på Randers Biblioteks hjemmeside, hvor du også kan se dato og tidspunkt og de enkelte arrangementer.