Fortsæt til indhold

Nu er 11-årige Frederikke klar til at redde liv

Arrangør håber, at endnu flere vil støtte op om arrangementet næste år, så hele midtbyen vil emme af førstehjælp.

Kultur og byliv

11-årige Frederikke vinker lige kort til sin veninde, men hun har ikke tid til at sige hej. Heller ikke da hendes veninde forsøger at lægge armen om hende. Frederikke har for travlt. Hun er ved at lære at redde liv.

Torsdag 16. oktober er Hjertestarterdag i Danmark, og det markerede Randers Cityforening sammen med Majken Vestergaard. Hun har været førstehjælpsinstruktør i 17 år og står bag firmaet F-MV, der holder førstehjælpskurser.

»Jeg synes, mange flere skal lære at redde liv i Randers. Det sikrer mig og mine kære. Det nytter ikke, at det kun er mig, der er 100-meter-mester i at redde liv. Det er vigtigere, at alle dem omkring mig er 100-meter-mestre. For hvem skal ellers redde mig?« siger hun.

Majken Vestergaard havde taget en række førstehjælpsdukker og hjertestartere med på Rådhustorvet i Randers til arrangementet, hun kalder Randers Redder Liv.

I over fem minutter var 11-årige Frederikke i gang med at give førstehjælp. Foto: Cecilie Bisgaard

Fem minutters førstehjælp

Det er også på Rådhustorvet, at Majken Vestergaard er ved at lære Frederikke hjertelungeredning. Først 30 hårde tryk. Så to pust. Gentag. I hvert fald gentag indtil hjertestarteren er færdig med at analysere. Når den er færdig med at analysere, kan den sige, at du skal fortsætte hjertemassagen, at der er hjerterytme, eller at den støder, og så skal du holde fingrene væk.

»Det kan godt tage op til to minutter, før den er færdig med at analysere. Der kan man nå at gentage øvelsen med 30 tryk og to pust op til seks gange,« fortæller Majken Vestergaard.

Men det ødelægger ikke Frederikkes gåpåmod. Hun fortsætter i over fem minutter. Hjertestarteren når at støde to gange, før hun er færdig.

»Det gjorde lidt ondt i håndleddet at trykke, men det var sjovt at lære. Nu ved jeg, hvordan jeg skal gøre, hvis det er,« siger hun.

Når du har lavet 30 hårde tryk, skal du puste to gange. Foto: Cecilie Bisgaard.
Frederikke er klar til at trykke på hjertestarten. Foto: Cecilie Bisgaard

Frivillige Falck-folk

Der er også to frivillige fra Falck-Museets Venner til Randers Redder Liv. Det er de to tidligere Falck-ansatte Ivan Sejersen og Bent Gade. Ivan Sejersen blev ansat som falckredder, da han var 22 år gammel i 1965. Han arbejdede for Falck, til han gik på pension i 2007. På brystet af sin Falck-uniform har han både en medalje fra sit 10-års-jubilæum, sit 25-års-jubilæum, sit 40-års-jubilæum og dronningens fortjenstmedalje hængende.

Bent Gade var ”kun” ansat ved Falck i ni år.

»Men jeg tør godt sige, at når man er vores årgang, så har man det i blodet,« siger han.

Der er også en brandbilhoppeborg, som de små kan boltre sig i, og en ambulance fra Caretrip på Rådhustorvet. Caretrip giver terminale personer mulighed for at komme på en tur. Det kan for eksempel være en tur ud for at se den hest, som man tidligere har redet på, en sidste gang.

Ivan Sejersen og Bent Gade er frivillige ved Falck-Museets Venner. De havde taget en ambulance fra 1977 med. Foto: Cecilie Bisgaard
Nysgerrige kunne få et kig ind i den gamle ambulance og en snak med to tidligere Falck-ansatte. Foto: Cecilie Bisgaard

Måske større næste år

I år holder Randers Redder Liv til på en enkelt lokation i midtbyen, men Majken Vestergaard drømmer om, at der på Hjertestarterdagen næste år vil være meget mere at opleve.

»Jeg gad godt, at der var en stigevogn i Houmeden, en ambulance på Kirketorvet og noget førstehjælp for børn på Slotspladsen,« siger hun.

I år har hendes firma F-MV sponsoreret en præmie på et førstehjælpskursus til ti personer, som dem, der kom forbi Randers Redder Liv, kunne vinde. Næste år håber hun, at flere vil være med, så der bliver endnu mere at komme efter i midtbyen.

Majken Vestergaard håber på en endnu større opbakning til Randers Redder Liv næste år. Foto: Cecilie Bisgaard
Der var også en brandbilshoppeborg til børnene. Foto: Cecilie Bisgaard