Randers-ikon fylder 75 år - og det skal fejres
Tante Olgas Leif Bressum fejrer sin fødselsdag med reception og gratis koncerter.
Fredag 14. november fylder Leif Bressum fra Tante Olga 75 år, og det skal naturligvis fejres. Han holder derfor en reception med mundgodt, fadøl og livemusik, fortæller han i en mail til redaktionen.
Det foregår selvfølgelig på Tante Olga, hvor Leif Bressum har haft sit udgangspunkt og virke siden 1986.
»Der har været utrolig mange oplevelser, begivenheder og events, som jeg har søsat eller været en del af - altid i overhalingsbanen og med stort tryk på. Det har været spændende og utrolig givende, ikke mindst de mange forskellige relationer jeg har mødt på min vej. Ligeledes har jeg nydt det hele fulde i drag og har ingen fortrydelse, men er i stedet ydmyg og taknemmelig for det liv jeg har ført, som ”fuldblods-Randers-dreng”,« fortæller han.
Receptionen finder sted klokken 15 til 19, hvor venner, familie, gæster, bekendte, ansatte, tidligere ansatte, samarbejdspartnere med mere er velkomne til at deltage.
Efter receptionen vil der være to koncerter. Først med Noahs Ark.
»Det er en cirkel, der sluttes, når jeg sammen med Noahs Ark spiller fra klokken 19. Vi mødtes i 1962 og var uhjælpeligt ramt af den nye musikbølge fra England og Amerika. Vi levede vore drømme, og det var musikken, der fyldte alt,« siger Leif Bressum.
Derefter er der koncert med Søvnmønster, hvor Leif Bressums barnebarn Gustav spiller guitar.
I dagens anledning er der gratis adgang til begge koncerter.
Leif Bressum beder om, at man i stedet for en eventuel gave donerer et beløb til Mobilepay 9299LY, så Tante Olga kan præsentere flere nye, unge bands fra sin scene.