Jyderne strømmer til, når Priscilla Presley gæster Randers
Størstedelen af billetterne til Priscilla Presleys besøg solgt til jyder. Randers står som eneste stop i Skandinavien.
Der er massiv støtte fra randrusianerne til besøget med Priscilla Presley i marts 2026.
Det fortæller Henrik Knudsen fra Memphis Mansion, der netop nu er midt i den travle julesæson med julefrokoster og julebrunch. Elvis var familiemenneske og elskede julen, men ifølge Knudsen bliver årets største højdepunkt uden tvivl besøget fra Priscilla Presley.
At få hende til Randers er i sig selv et scoop, men det er opbakningen der gør indtryk. Kun 35 pladser er tilbage her en måend før jul, og særligt jyderne har taget imod eventet med begejstring, viser billetoplysningerne.
Næsten 65 procent af billetterne er solgt til jyder, heraf er de 25 procent solgt til randrusianerne.
»Det har en helt særlig betydning at byen støtter op når vi arbejder for at trække sådan et tiltag hertil. Randers er trods alt ikke København eller Stockholm, så der ligger et vigtigt arbejde i at få gæsterne her til. Derfor betyder det meget at se så mange randrusianere blandt publikum« siger Henrik Knudsen.
30-årig drøm
Henrik Knudsen mødte selv Priscilla Presley første gang i 1992 og har drømt om dette øjeblik i mere end 30 år. Nu bliver drømmen virkelighed når Memphis Mansion i samarbejde med Værket inviterer til An evening with Priscilla Presley marts 2026.
Her vil Priscilla Presley fortælle om sit liv og sin karriere fra skuespiller til forretningskvinde, fra forfatter til executive producer på filmen Priscilla. Hun vil også fortælle om sit liv med Elvis og sit moderskab til Lisa Marie Presley.
Randers bliver hendes eneste stop i Skandinavien. Billetter sælges via Værket.