Fortsæt til indhold

52 ville have jobbet: Nu er ny leder for helt særligt museum fundet

Per Havshøi skal stå i spidsen for Gaia Museum og Gaia Akademi.

Kultur og byliv
kijo

Bestyrelsen for Gaia Museum Outsider Art i Randers har valgt Per Havshøi som ny daglig leder af Gaia Museum og Gaia Akademi, der ligger på Lene Bredahls Gade i Randers.

Formanden Poul Kesting fortæller, at Per Havshøi blev valgt mellem et stort felt af ansøgere.

»Vi har haft en udfordrende opgave med 52 ansøgere, hvoraf mange var højt kvalificerede,« siger han.

Udvælgelsen blev snævret ind over to dage, og ifølge formanden faldt valget til sidst på Per Havshøi.

God hjælp

I processen fik bestyrelsen hjælp fra Randers Kommune. Den frivillige rådgiver Thomas Borup bistod arbejdet, og ifølge Poul Kesting har kommunens HR-afdeling også været central.

»Randers Kommunes HR-afdeling ydede god hjælp med håndteringen af ansøgninger, kommunikationen med kandidater og gennemførelsen af professionelle psykologiske tests,« siger han.

Den kommende leder skal stå i spidsen for både museum og akademi, hvor kunst skabt af mennesker med særlige behov er omdrejningspunktet.

Bestyrelsesformanden understreger forventningen om et tæt samarbejde og siger, at bestyrelsen ser frem til arbejdet med Per Havshøi om at fortsætte Gaias udvikling.