Nyt galleri: »Vi elsker jo alle sammen naturen, uanset hvilken side man står på«
Midt i november åbnede Nina Hess nyt galleri på Adelgade i Ebeltoft, et galleri med noget på hjerte.
Mennesker med træk af dyr og dyr med mennesketræk. Billederne i det nye galleri på Adelgade i Ebeltoft lægger både op til nydelse og fordybelse.
Man kan også blive udfordret på sine holdninger til vilde dyr og natur, uanset hvor meget eller hvor lidt man er for vild eller kultiveret natur.
Dybest set vil Nina Hess gerne illustrere, hvor meget mennesker og dyr ligner hinanden, og samtidig bygge bro i en debat, der kan være meget ophedet.
»Vi elsker jo alle sammen naturen, uanset hvilken side man står på i forhold til naturnationalparker, nationalparker, ulve og ræve.«
Værker som kommentar
Nina Hess åbnede Galleri Hess i kælderen på Adelgade 37 den 15. november. Hun udstiller fortrinsvis egne værker i akvarel, men vil indimellem også byde på gruppeudstillinger af kunstnere fra hele Danmark.
Som nævnt lader hun gerne sine værker være en kommentar til forskellige måder at opfatte naturen på. Eksempelvis kan man i galleriet se et billede af fem ulveansigter, der kigger i hver sin retning. De udtrykker deres fem forskellige forventninger til fremtiden, forklarer hun.
»Ulvene symboliserer de modsætninger, der er i vores naturforståelse i Danmark, hvor nogle er vilde med dem og andre frygter dem.«
Med hendes egne ord sætter hun vores forhold til den vilde natur på spidsen.
»I billedet her minder jeg om, at man også kan se det fra ulvens synspunkt – hvad synes ulven egentlig om at være i et land, der er så naturfattigt og hvor naturområderne er for små til den. Det er svært for dem at udfolde deres naturlige adfærd.«
Nina Hess understreger, at hun selvfølgelig også mener, at det er forfærdeligt, når ulve bryder ind i folde, og fårene ikke kan komme væk.
»Jeg forsøger at være åben og skabe debat. Og forsøger at få folk til at se på ulven på en ny måde.«
Et andet billede forestiller en kvinde med kløer som hænder. Og et andet viser en ræv med menneskehænder. Personerne er ofte afbildet i klæder som i Victoriatiden. Det har også en forklaring.
»Victoriatidens syn på mennesket var det rene hoved og ingen krop og ingen plads til det naturlige og det sensuelle. Ved at blande dyreelementerne ind, viser jeg, at lige meget hvor meget man strammer korsettet og sætter håret op, vil der altid være noget dyrisk ved mennesker. Mennesker og dyr minder mere om hinanden, end man umiddelbart går og tror.«
Fra København til Ebeltoft
Nina Hess er kandidat i litteraturvidenskab med studier i filosofi, psykoanalyse og idéhistorie. Hun er selvlært billedkunstner og har altid malet. For seks år siden startede hun med akvarel.
Indtil sidste år boede hun i København og har udstillet på blandt andet Københavns Rådhus, H.C. Andersens Museum i Odense og på forskellige gallerier i København.
I 2024 købte hun og hendes kæreste sommerhus ved Ebeltoft. De blev så betagede af området og naturen her, at de i 2025 rykkede teltpælene op og flyttede til Ebeltoft.
Tilfældet ville, at lokalet på Adelgade 37 blev ledigt kort efter, og Nina Hess føler sig privilegeret af at kunne åbne galleri i lokaler, som hendes venlige udlejere har hjulpet med indretningen af.
»Kunderne har været vildt positive. Jeg har både fået ros for mine billeder og bemærkninger om, at folk er glade for, at det er et galleri, der åbnede her.«