Juletradition føres videre - musikken spiller lillejuleaften i Grenaa
Bandet Tanker går i kælderen på Torvet og giver koncert.
Det er en mangeårig tradition, der føres videre, når det lokale band Tanker lillejuleaften går på scenen i kælderen tæt på Torvet, hvor den genåbnede Hva’ Bar-x holder til.
For i de gode gamle dage var der tradition for, at byens hjemvendte sønner, og døtre mødtes med de fastboende, når der blev spillet rockkoncerter i blandt andre Baunehøj Mølle, eller på Musikhuset Aftenstjernen, når det blev lillejuleaften.
Den tradition tog det lokale elektrisk forstyrrede instrumentalband Tanker op sidste år, hvor de med stor succes for de fremmødte spillede julen ind i et tomt forretningslokale på Storegade, som var lånt til lejligheden.
Der vil være fokus på hygge og afslapning, men selvfølglig larmer vi nok også lidt, som vi plejer, så hvis man har lidt sarte ører, er det en god ide at huske øreproppernePalle "Pop" Overgaard
Men i mellemtiden er den lokale bar og spillested Hva’bar-x heldigvis genåbnet, så det giver rigtig god mening, at lillejuleaften og traditionen bliver vedligeholdt på den stemningsfyldte bar, som igen er blevet samlingssted for byens mange musikinteresserede.
Musikalsk julekram
»Så kom og få et julekram, imens du ønsker god jul til gamle og nye venner. Så tag gerne din mor og far, bedstemor og bedstefar, jeres børn, venner og bekendte under armen, og bevæg jer ned i undergrundens varme forunderlige verden. Alle er velkomne på den dag. Der vil være fokus på hygge og afslapning, men selvfølglig larmer vi nok også lidt, som vi plejer, så hvis man har lidt sarte ører, er det en god ide at huske ørepropperne,« fortæller Palle ”Pop” Overgaard fra bandet.
Vokal er der selvsagt ikke i instrumentalbandet, og en bassist er heller ikke noget, bandet bruger. Det er egentlig lidt sjovt, da både Palle Overgaard (guitar) og Henrik Jensen (trommer) oprindeligt begge er bassister - og “sangere” for den sags skyld. Det sidste medlem, Lasse Olskjær, spiller guitarsoloerne, og de til tider drømmende og atmosfæriske temaer, som fylder meget i bandet.
Er man til mere fest og farver, holder Hva’bar-x også åbent første juledag, hvor man kan forvente et brag af en fest i de underjordiske lokaler på byens torv.