Afslører nye navne: Kendt festival er i gavehumør
Rosenholm Festival afslører to nye navne.
Rosenholm Festival, der løber af stablen i begyndelsen af juni, har netop på sin Facebook-side annonceret to nye navne til næste års plakat, nemlig Allan Olsen og Safri Duo.
Festivalen kalder det selv for noget af en gave at kunne give publikum Allan Olsen, der lørdag 6. juni klokken 12 åbner det store telt.
»Overalt i Olsens store bagkatalog støder man på finurligheder og skarpe betragtninger som intet andet sted i dansk popkultur. I rampelyset krydrer han garvet og overlegent sine shows med anekdoter, tossede vinkler og ren stand up i et enestående mix af ekvilibrisme og anarki,« står der blandt andet i opslaget.
Juleaftensdag kunne festivalen hive Safri Duo ud fra juletræets beskyttende grangrene.
De to percussionister slår deres folder som første navn på store scene 5. juni klokken 19.
»Der venter der et brag af en fest, som vi ser frem til at fyre af sammen med jer,« skriver Rosenholm Festival.
Udover Allan Olsen og Safri Duo har festivalen indtil videre offentligjort, at Tørfisk, Lars Lilholt Tribute, Michelle Birkballe og Roger & Over kigger forbi Tingvej i Hornslet.