1.737 – mere end 50 flere end sidste år – deltog tirsdag 2. juni i Skanderborg Firmaidræts midsommerstafet i Dyrehaven i Silkeborg.
Det fortæller Morten Vest fra Skanderborg Firmaidræt.
»Det gik rigtigt fint. Alt klappede – selv vejret – så det kan vi ikke klage over,« siger han og fortsætter:
»Vi er nogle trætte, men meget glade arrangører.«
De tilkendegivelser, som Morten Vest har fået indtil videre, har også været positive, fortæller han.
Til midsommerstafetten er der en juniorstafet, der er målrettet teenagere. Her løbes der tre gange 2,5 kilometer. Foto: Per BilleBorgmester Frands Fischer (S) var også med til midsommerstafetten. Foto: Per Bille»Det er dejligt, når tingene klapper, uden vi er helt lagt ned. Os, der arrangerer det, nyder det også,« siger Morten Vest. Foto: Per Bille1.737 deltog i årets midsommerstafet. Foto: Per Bille
Nye tiltag fortsætter
I år var der nogle nye tiltag til midsommerstafetten. Der var blevet lavet nye ruter til både løberne og dem, der tager gåruten.
»De nye ruter blev taget godt mod af både løbere og walkere. Vi lavede ruterne om for at gøre det til en bedre oplevelse for alle deltagere,« siger han.
Derudover var der som noget nyt en storskærm, hvor der var livebilleder fra pladsen, stemningsbilleder og budskaber fra arrangementets sponsorer.
Morten Vest regner med, at både de nye ruter og storskærmen vender tilbage næste år.
Som noget nyt var der en storskærm, der blandt andet viste livebilleder fra pladsen. Foto: Per Bille»Det er ikke et race i den forstand. Der er altid nogen, der løber hurtigt og går op i det, men det er hyggen, der er i højsædet,« siger Morten Vest fra Skanderborg Firmaidræt. Foto: Per BilleVed de voksnes stafet løbes der tre gange fem kilometer. Foto: Per BilleMidsommerstafetten finder sted i Dyrehaven i Skanderborg. Foto: Per BilleRuterne var lavet om i år for at gøre oplevelsen bedre for deltagerne. Foto: Per Bille»Vi er nogle trætte, men meget glade arrangører,« lyder det. Foto: Per BilleBorgmester Frands Fischer (S) var også med til midsommerstafetten. Foto: Per BilleKronse er fast indslag ved midsommerstafetten. Foto: Per Bille»Vi vil gerne, at midsommerløbet bliver en familiebegivenhed. Derfor er der både løb, gå og noget for børn,« siger Morten Vest. Foto: Per BilleRuten til børneløbet er en kilometer, så alle bøn kan være med. Foto: Per BilleRuten til børneløbet er en kilometer, så alle kan være med. Foto: Per Bille