Kommentar: Her er de 5 bedste og værste ting ved Northside 2026
Vi var på Northside alle dage - og vi giver dig her vores mening om, hvad de 5 bedste og værste ting var ved årets festival.
Efter tre festlige dage på Northside er det tid til at give feedback. Derfor kommer vi her med vores 5 bud på, hvad der fungerede og ikke fungerede.
Det her fungerede:
Thomas Helmig
Ja, det er måske en af de lavthængende frugter at hive aarhusianeren op på Astra fredag aften – men det virkede. Ingen over, ingen ved siden af kongen af pop. En perlerække af hits, hjulpet på vej af publikum i en grad, at fællessangen måtte kunne høres i både Skanderborg og Randers.
Sideshow
Et kærkomment pusterum fra de store scener med cabaret, glitter-wrestling og alternative musikgenrer. Sjovt, hyggeligt og nærværende.
I år var Sideshow dog flyttet fra det kendte træ-telt og udenfor, og på den måde forsvandt noget den intimitet og fællesskabsfølelse, der ellers har præget en af Northsides geniale tiltag.
Også Nyborg, der lå lige i udkanten af Sideshow området, tiltrak et pænt publikum. Forskellige DJ’s og livemusik sørgede for god stemning.
Maden
I år var kødet tilbage på menukortet - og det gav en del flere valgmuligheder for gæsterne. Man kunne blandt andet få tarteletter, burger, pizza, pasta, fish’n’chips og toast.
Der var generelt god mulighed for at vælge mellem et større udbud af forskellige retter. Og så smagte det godt.
De frivillige
Uanset hvad klokken var, eller ved hvilken bod man henvendte stod, blev vi mødt af imødekommende medarbejdere.
Med et smil over læben langede de både mad og drikke udover disken til os. Selv da undertegnet var på vej ud på interview, blev der nysgerrigt spurgt ind til vores dækning af festivalen.
Hævet musikbudget
Nyheden om, at musikbudgettet bliver hævet til næste år, falder i god jord hos os. Selvom der var mange gode kunstnere, har vi erfaret, at et internationalt navn måske vil kunne få billetsalget til at stige.
Og vi vil bestemt heller ikke klage.
Festivalchef Brian Nielsen kalder større musikbudget en nødvendighed for at sikre store internationale navne.
Det her fungerede ikke:
Lyden under Thomas Helmig
Lyden under Thomas Helmigs optræden var ikke bare lav – den var alt for lav. Andre bands formåede at få lyden langt ud over Atras scenekant, men fredag klokken 22 – og halvanden time frem – var det bare ikke tilfældet. Hvorfor kun skrue op på 7, når 10 er en mulighed? Det satte skår i glæden.
Én stor scene: Hvorfor? Som i: HVORFOR?
De garvede Northside-gæster skal kun skrue tiden et par år tilbage til dengang, hvor festivalen havde to store scener. Lyt, en tur over bakken, lyt igen. Og så tilbage. Det virkede mere end perfekt – hvorfor ødelægge noget godt? Det kan godt være, at Nova er blevet udvidet og kan have 14.000 gæster, men det er bare ikke nok. Vi var flere gange forbi, hvor der tydeligt var langt over 14.000 publikummer ved – og i sagens natur – uden for Nova.
Før i tiden var der altså kort afstand – uden det gjorde noget dårligt for lyden – mellem de to store scener. Og havde man brug for et lille retreat, alternativ musik eller glitter wrestling, så skulle man bare dreje 90 grader og ned i området med teltet, mindre scener, SideShow osv.
Smålighed ved indgangen
Vi så flere – og prøvede det også selv – der måtte smide medbragt slik i skraldespanden ved indgangen. Det er helt forståeligt og giver god mening, at gæsterne ikke må medbringe hverken mad eller drikke på festivalen, men at en pose salte fisk eller ditto Matadormix skal lade livet, det giver ganske enkelt ikke mening. Det er jo ikke ligefrem fordi, det vrimler med slikboder på pladsen. (Læs: 0).
Transport
Hvis man ikke har en cykel, kan det være vanskeligt at komme til og fra festivalen. Selvom der var indsat et ekstra stoppested ved Marselis Boulevard og Skanderborgvej.
Det tog lang tid at gå fra pladsen og op til bussen. Men i det mindste var indgangen rykket tættere på i år. Når noget af Åhavevej alligevel spærres for trafikanter, kunne arrangørerne godt indsætte shuttle busser. Så ville hjemturen gå hurtigere. Derudover har vi overhørt, at det kunne være kaotisk at finde sin cykel - blandt andet på grund af manglende lys ved cykelparkeringen.
Lange køer
Både til toiletter og madboderne var der ad flere omgange lange køer. De værste tidspunkter var efter koncerter og ved aftensmadstid. Her erfarede vi, at der var lang kø og mange mennesker.
Ved Northsides kendte luksus toiletter, blev vi advaret om kø på op til 10 minutter. Ved en af madboderne endte undertegnet med at stå i kø i næsten en halv time. Det kan godt optimeres.