Slog rekord: Kunderne stod i kø langt ned ad gangen, da ny butik slog dørene op
»Vi havde håbet på en god åbningsdag, men interessen overgik alle vores forventninger.«
Da Danmission Genbrug tirsdag slog dørene op på sin nye adresse på Gåseagervej 16 i Egå, stod kunderne i kø langt ned ad gaden, allerede før dørene var slået op.
Flere hundrede nysgerrige og købelystne gæster lagde vejen forbi på åbningsdagen, hvor den lokale opbakning overgik alle forventninger. Det skriver Danmission Genbrug i en pressemeddelelse.
Den store interesse resulterede i en rekordomsætning for butikken:
»Vi havde håbet på en god åbningsdag, men interessen overgik alle vores forventninger. Der var kø udenfor allerede før åbningstid og en konstant strøm af besøgende hele dagen. Den store opbakning viser, at interessen for genbrug og vores arbejde er stærk i lokalområdet, og det er vi meget taknemmelige for,« siger Tom Sand Egeskov, butikkens udviklingskonsulent, i pressemeddelelsen.
Den helt store publikumsmagnet var butikkens udvidede afdeling med dametøj.
»De besøgende tog begejstret imod det fashionable genbrugstøj, som alene stod for næsten halvdelen af dagens salg,« lyder det videre i pressemeddelelsen.
Også afdelingerne med isenkram, herretøj og bøger oplevede stor interesse.