Mød livredderne: Børn kan prøve udstyr og lære at redde liv
TrygFondens Livredderpatrulje lægger vejen forbi Aarhus med gratis aktiviteter, der skal gøre børn og forældre mere sikre i og ved vandet.
Livredderne fortæller, hvordan det er at være livredder, og viser, hvordan man hjælper personer, som kommer i nød i vandet, masser af livredderudstyr, som børnene kan prøve, og sjove og udfordrende lege og konkurrencer, når TrygFondens Livredderpatrulje kommer forbi Den Permanente i Aarhus og Aarhus Ø 10. juli.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
»Børnene har et par sjove og samtidig lærerige timer i selskab med andre børn og livredderne, hvor de får lov til at være med til aktiviteter, der sætter fokus på livredning og de fem baderåd. Vores erfaringer viser, at mødet med Livredderpatruljen er en god måde at få børn og forældre til at tale om, hvad man skal huske på, når man er i og ved vandet,« siger René Højer, der er projektchef i TrygFonden, i pressemeddelelsen.
I løbet af sommeren besøger TrygFondens Livredderpatrulje 14 strande, søbade og svømmehaller rundt om i landet for at sætte badesikkerhed på dagsordenen.
»Børnene plejer at hygge sig med aktiviteterne, og forældrene kan faktisk også lære noget - eksempelvis at rådet om, at det er sikkert at gå ud i vandet til navlen, er en myte, som vi gerne vil aflive, for du kan sagtens blive væltet omkuld af en bølge på lavere vand. Vi opfordrer også forældrene til at gå i vandet med deres børn frem for at holde øje med dem fra stranden, for ulykker i vandet kan ske hurtigt,« siger Anders Myrhøj, der er kystlivredningschef i TrygFonden Kystlivredning.
Livredderpatruljen er en del af TrygFonden Kystlivredning, der har cirka 200 specialuddannede kystlivreddere, som passer på badegæsterne på 34 strande og havnebade i Danmark.
læser
Kom med på den allerførste tur: Efter 12 års arbejde åbner Kulbroen snart
lige nu